לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  צוואה בעל פה

  כיום, בוחרים רוב המצווים לערוך את צוואתם בכתב בליווי עורך דין מיומן ולהפקידה בידי רשם הירושות. עם זאת, קיימות נסיבות רבות ומגוונות אשר בגינם ייאלץ אדם למסור את צוואתו בעל פה. צוואה מסוג זה היא בעלת תוקף עתיק יומין ושורשיה במשפט העברי.

  במסגרת צוואה בעל פה, המכונה גם צוואת שכיב מרע, המצווה מצהיר את צוואתו בפני שני עדים ואלו עשויים לדרוש מבית המשפט לכבדה. מדובר ללא ספק בצוואה בעלת המעמד הדרמטי ביותר.

  היא נעשית ברוב המקרים כאשר המצווה ניצב אל מול סוף חייו ונדרש באופן בהול או בלתי צפוי להביע את רצונו. נדרש לך ליווי בפניה לבית המשפט? עלו סיבוכים שונים בתיקוף הצוואה שנעשתה בחופזה? משרדנו ישמח לסייע לך בכל הנדרש.

  מהי צוואה בעל פה על פי החוק?

  מבין כל סוגי הצוואות המוגדרים בחוק הירושה, צוואה בעל פה היא בעלת התוקף הקלוש ביותר. במובנים רבים, הרי, מדובר ב"מילה כנגד מילה" וכל שיש לנו להסתמך עליו הוא מילתם של העדים. לכן, בית המשפט מקפיד על כל התנאים הנדרשים לתיקוף צוואה מסוג זה קלה כחמורה.

  מהם התנאים לעריכת צוואה בעל פה?

  מכיוון שמעמד הצהרת הצוואה משאיר פתח רב למחלוקות, מגדיר החוק מספר תנאי יסוד שבלעדיהם, לא יהיה לצוואה כל תוקף. חשוב לוודא מעבר לכל ספק שאלו מתקיימים כדי שרצונו האחרון של האדם אכן יתממש ללא סיבוכים מיותרים.

  מהו מצבו של המצווה?

  בראש ובראשונה, חשוב לזכור שמדובר בצוואה על ערש דווי. כלומר, על המצווה להיות מוגדר כ"שכיב מרע", אדם חולה הנמצא בימיו האחרונים. ברוב המקרים יהיה מדובר באדם המאושפז בהוספיס או בית חולים וכי נראה שהוא ניצב בפני מותו. גם אם לא מדובר במחלה והאדם ניצב בפני מצב מסכן חיים, כמו יציאה למשימה צבאית, ייחשב מצב זה כמכשיר מסירת צוואה שלא בכתב.

  אלו למעשה המצבים היחידים שבהם צוואה כזו תהיה תקפה. היא נועדה על מנת לאפשר לאדם הנמצא במצבי קצה להבטיח שרצונו ימומש, גם כאשר אין לו את הכלים או היכולות כדי לערוך צוואה מסודרת בליווי איש מקצוע. בשדה הקרב או במחלקות האשפוז, ליווי של עורך דין אינו מהווה אפשרות סבירה.

  לכן, ברגעים כאלו, מדובר בכלי משפטי חשוב מאין כמותו. למותר לציין שכדי שהצוואה תהיה בעלת תוקף, על המצווה למסור אותה כשהוא בדעה צלולה. ככל שיוכח לאחר מכן כי מצבו הנפשי או המנטאלי של האדם היה בלתי תקין בעת מסירת צוואתו, יוכל הדבר לשמש כטיעון בידי מתנגדים לצוואה.

  לכן, מומלץ בתוקף לצרף אל הצוואה תצהיר של המצווה וחוות דעת רפואית שיבססו כי מצבו של המצווה בעת עריכת הצוואה היה תקין ומותאם כדי לקבל החלטות מסוג זה.

  מיהם העדים?

  הצהרת הצוואה חייבת להתבצע בפני שני עדים לפחות אשר דוברים את שפת המצווה. בניגוד צוואה בעדים, העדים בצוואה בעל פה רשאים להימנות עם היורשים והנהנים מהצוואה ואין כל דרישה כי שניהם ינכחו בחדר במעמד ההצהרה, כל עוד הדברים שיציינו יהיו זהים לחלוטין. ככל שתהיה כל מחלוקת בין העדים, תאבד הצוואה מתוקפה.

  העדים יערכו זיכרון דברים המבוסס על הצהרותיו של המצווה ויציינו את תאריך עריכת הצוואה והנסיבות העומדות בבסיס ההחלטה. העדים יחתמו על זיכרון הדברים ויפקידו אותו בידי הרשם לענייני ירושה בהקדם ככל שניתן לאחר עריכת הצוואה.

  האם יש תוקף לצוואה בעל פה?

  בניגוד לכל סוג צוואה אחר, צוואות בעל פה אינן בעלות תוקף בלתי מוגבל. מכיוון שמדובר בצוואה שנועדה לאדם בימיו האחרונים המאפשרת לו לומר את רצונותיו במצבי קצה, תוקפה של הצוואה יפקע מיד אם תנאים אלו ישתנו. ככל שעברו 30 יום ממועד עריכת הצוואה והמצווה עודנו בחיים, יפקע תוקפה של הצוואה ולא יהיה לה כל מעמד משפטי.

  במצב כזה, תמיד יוכל המצווה לערוך צוואה בפני עורך דין או בפני עדים. צוואות מסוג זה הן לרוב בעלות מעמד יציב ואמין יותר בעיני בית המשפט והיורשים.

  מהן הסיבות שבגינן דרוש עורך דין?

  צוואות בעל פה מעוררות לא פעם מחלוקת רבה המביאה למרירות ותסכול בקרב יורשים. עם ליווי של עורך דין צוואה בעל פה יכולה להיות מנוהלת בצורה אמינה ויעילה יותר. עורך דין הבקיא בדיני היורשה לפני ולפנים יוכל לייעץ לך כיצד לנהל את זיכרון הדברים כחוק ויסייע לך להפקידה בידי הרשות הרלוונטית על פי כל דרישות החוק.

  ככל שיעלו בהמשך התנגדויות ומחלוקות, ייצוג של עורך דין בהליך יאפשר לך להבטיח כי הדברים ינוהלו על הצד הטוב ביותר. זהו צעד חשוב שישמור על רצונם של היקרים לך שמור מכל משמר.

  למה איתנו?

  אנו מלווים לקוחות בשעותיהם הקריטיות ביותר. משימה זו נתפסת בעינינו כמקודשת. אנו מעמידים לרשותך את כל הכלים, הידע והמיומנויות שלרשותנו כדי להבטיח שרצון היקרים לך יכובד, גם כאשר כוחם אינו עומד להם עוד ומספקים ייעוץ מקיף כדי להבטיח שגם צוואה בעל פה תהיה בעלת תוקף מחייב.

  נדרש לך ייעוץ וליווי לקראת הפקדת זיכרון הדברים? עלו התנגדויות ונדרש לך ייצוג או גישור בין הצדדים? משרד עורכי הדין ערן דוידוב מביא עמו רקע מעמיק ומקיף בתחום הירושות ויסייע לך בכל הנדרש. כדי לקבל את כל המידע על התהליך ולשמוע עוד על יתרונות המשרד, אנו זמינים לך בכל עת.

  ניתן להשאיר עוד היום פרטים באתר ואחד מנציגי משרדנו יחזור אליך בשיחה טלפונית. בשיחה ניתן יהיה לקבל מענה לכל שאלה שעשויה לעלות לך ולתאם פגישת ייעוץ בה נבחן כיצד יהיה באפשרותנו לסייע לך בכל הנדרש.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן