לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  פתיחת תיק גירושין

  בני הזוג נדרשים לקבל החלטות הנוגעות לאספקטים חשובים בחייהם. עם מי ישהו הילדים במהלך היום? מה יהיו הסדרי הראיה – האם תהיה חלוקה למשמורת משותפת ובאיזה בית יתגוררו. אם לבני הזוג נכסים עשויה להתעורר מחלוקת הנוגעת לדרך ההוגנת לחלקם. לפני שאתם מתחילים לפתוח תיק גירושין כדאי לדעת כמה פרטים חשובים על התהליך.

  מרוץ הסמכויות

  בישראל קיימות שתי ערכאות המסוגלות לקבוע בפסק דין מחייב מה יהיה דינו של הרכוש המשותף כמו גם החזקה על הילדים. קושיות הנוגעות לדמי המזונות, מזונות אישה ושיקולים נוספים שישפיעו בעתיד על חייה של המשפחה שהתפצלה. שתי סמכויות אלה הם בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה.

  הסמכות שתקבע בפועל בסופו של יום החלטות אלה תהיה לרוב הערכאה הראשונה בה הוגש תיק הגירושין או הליך יישוב הסכסוך. לכן, לפני פתיחת תיק גירושין כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום על מנת לברר איזו ערכאה יכולה לפסוק לטובתכם

  סמכות בית הדין הרבני

  לבית הדין הרבני יש סמכות בלעדית וייחודית על פי החוק במדינת ישראל, מתן הגט לזוג המעוניין בגירושין. את כל שאר ההליכים ניתן לבצע בן בבית הדין הרבני והן בבית הדין האזרחי. אך את הגט עצמו ניתן לקבל אך ורק בבית הדין הרבני והאישי.

  סמכות בית המשפט לענייני משפחה

  בית המשפט לענייני משפחה זהו בית משפט השלום. לבית הדין לענייני משפחה יש את הסמכות לדון במחלוקות הקשורות בסכסוכים משפטיים, הסדרי ראייה, מזונות אישה וילדים ועוד. בית הדין למשפחה הינו ערכאה שיפוטית אזרחית שדנה לפי הכללים האזרחיים, שלא כמו בית הדין הרבני והאישי

  פתיחת תיק גירושין בהסכמה

  איך לבצע פתיחת תיק גירושין?

  כפי שציינו לעיל קיימת חשיבות גבוה לפתיחת התיק בערכאה המתאימה ולכן רצוי מחד שלא להתמהמה עם פתיחת התיק ומאידך יש לעשות זאת בשיקול דעת ולאחר ייעוץ משפט מקצועי מעורך דין לענייני גירושין.

  עורך דין גירושין יכול לפתוח את התיק בתוך ימים ספורים לאחר הבנה מלאה של סטטוס בני הזוג מבחינה משפחתית, כלכלית וכן בחינת הסיכוי שבן הזוג השני ינסה להניח ידיו על נכסים משותפים או לרוקן חשבונות בנק קיימים על מנת להטות את המשוואה לטובתו.

  לסיכום, לפני שפונים לפתיחת תיק גירושין חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהערכאות ולפעול במהירות. יעוץ עם עו"ד גירושין יכול להשתלם בטווח הארוך כאשר יקבעו דמי מזונות המתאימים למצבכם הכלכלי, הרכוש יחולק בצורה הוגנת וכן משמורת הילדים והסדרי הראיה יקבעו בצורה המיטבית עבורכם.

  מזונות הילדים והאישה

  דמי מזונות הילדים מהווים אחת הסוגיות המרכזיות העולות לדיון במהלך מרבית תיקי הגירושין. מחד, בן הזוג הלוקח תחת כנפיו את הילדים במרבית הזמן, משכן אותם בביתו ודואג לכל מחסורם מתחייב לתקופה ארוכה לסכום כספי שקשה לחזותו מראש.

  מאידך, בן הזוג השני שעד כה נשא בעול המשותף נאלץ כעת להיפרד מסכום גבוה יותר כאשר הוא מחזיק דירה נפרדת, משלם חשבונות נפרדים ולעתים גם נאלץ לרכוש רכב ואף לשאת בהוצאות קיום מקבילות נוספות. בית המשפט לענייני משפחה הדן בסכסוך מזונות על פי קריטריונים קבועים מראש הנוגעים לחלוקה הוגנת של המשאבים אך עם זאת יש לו שיקול דעת רחב ביותר.

  כאשר הדיון מגיע לבית הדין הרבני אספקטים נוספים הקשורים לקשר בין בני הזוג בקביעת מזונות האישה, למקרים של בגידה או חוסר תום לב במהלך הנישואין וכן לדרך בה נהגו בני הזוג במהלך השנים בהם נשואים. כמו כן, בבית הדין הרבני תהיה משמעות כבדה יותר לסכום שנקבע בכתובה של האישה מתוך הכרה במסמך כחוזה מחייב ולפיו עשויה להתקבל החלטה על פיצוי האישה בסכום כתובתה..

  פתיחת תיק גירושין בהסכמה

  פתיחת תיק הגירושין מהווה את יריית הפתיחה של כל ההליך המורכב והמאתגר הזה. לרובכם זו תהיה הפעם הראשונה בהליך מסוג הזה, ובתקווה שגם הפעם האחרונה. על מנת שתצלחו את השלב הזה על הצד הטוב ביותר, ולא ייגרמו השלכות ונזקים מטעויות שנעשו בתום לב, פנו עכשיו אל עורך דין לענייני משפחה וגירושין, ותעשו את זה חכם

  שאלות ותשובות בנושא פתיחת תיק גירושין

  שאלה: איך לפתוח תיק גירושין?
  תשובה: כיום לפני פתיחת הליך גירושין יש לפתוח הליך יישוב סכסוך, מעין הליך גישור חובה, וכמובן לפני כל פנייה לבית המשפט מומלץ לקבל ייעוץ משפטי כולל מעורך דין המתמחה בתחום.

  שאלה: האם מומלץ לפתות תיק גירושין בבית הדין הרבני או בית משפט לעניני משפחה?
  תשובה: בעבר היה מקובל אם לדבר עדיף לפנות לבית הדין הרבני ולאישה לבית משפט לעניני משפחה, ואולם מאז חל שינוי מהותי, ויש לבחון כל מקרה לגופו באמצעות קבלת ייעוץ משפטי מתאים על ידי עורך דין המתמחה בתחום.

  מידע נוסף בנושא

  פתיחת תיק גירושין בבית משפט

  קיימות מספר שיטות להתמודד עם גירושין. אם אתם ביחסים טובים, אתם יכולים לנסות להסכים לגבי האופן בו רכושכם יחולק ביניכם ואיך תדאגו לילדים שלכם. אתם יכולים לקבל סיוע של מגשר שילווה אתכם עד לפתרון הבעיות, או לנהל משא ומתן ישירות או באמצעות עורך דין שיבצע עבורכם התיך של פתיחת תיק גירושין.

  עורך דין ערן דוידוב, מומחה לדיני משפחה וגירושין מייעץ לזוגות שאינם מצליחים להגיע להסכמות, כולל דיונים בבית המשפט לענייני משפחה, אם וכאשר יש צורך. בנוסף, גם אם הנכם מקבלים סיוע ממגשר, חשוב שתקבלו ייעוץ משפטי מקדים בנוגע לזכויותיכם.

  אפשרויות לפני פתיחת תיק גירושין

  הליך גישור, שיתוף פעולה ומשא ומתן אינם אופציות טובות אם בן או בת הזוג מתנהלים בחוסר תום לב. אם המקרה פשוט אינו מסתדר, למרות כל המאמצים, ייתכן שיהיה צורך להתקדם עם הליך פתיחת תיק גירושין והעברת המחלוקת לבית המשפט. במצב זה, חשוב להבין את האופן בו התהליך עובד. ליטיגציה בייחוד בענייני משפיה וגירושין כרוכה בכמות עצומה של זמן, מאמץ ועלות. תצטרכו להיות מעורבים מאוד בתהליך.

  פתיחת תיק גירושין בבית דין לענייני משפחה

  פתיחת תיק גירושין מתבצעת עם הגשת התיק לבית המשפט אשר יידון בנושאים שבמחלוקת, כגון מזונות, חלוקת רכוש וחובות, הגבלה על פירוק נכסים, משמורת, ביקורי ראייה, ושכר טרחת עורך דין. כמו כן תיתכן בקשה לצו מניעה או להחזקה בלעדית של הבית לשעבר. עם פתיחת תיק גירושין והגשתו, מתחיל הליך בירור המסמכים, כגון בקשות גילוי, ובקשה לסעד זמני (כגון מזונות ילדים עד לדיון), והתיק יידון בבית המשפט.

  פתיחת תיק גירושין חד צדדי

  לא. כל עוד לאחר פתיחת תיק גירושין  ופסק הדין אין בקשה לדיון חוזר או בקשה לעיון חוזר, ובהנחה שאף אחד מכם לא הגיש ערעור, כעת עליכם לבצע בפועל את פסקי הדין. יש למכור, לממן מחדש, להעביר או לחלק את הנכס. יש להפעיל הסדרי ביקור, וייתכן שיהיה צורך להעביר כספי פנסיה. עורך דין ערן דוידוב מומחה בדיני משפחה וגירושין עם ותק של 15 שנים בתחום, והוא ילווה אתכם בהליך עד לסיומו.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן