לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  צוואה בעדים

  בשלב כזה או אחר, בין אם אנו בשלים להכיר בכך או לא, כולנו ניקרא ליום פקודה. לכן, חלק בלתי נפרד מניהול סיכוניו של אדם כולל עריכת צוואה. הצוואה מאפשרת לך להסדיר בעודך בחיים את אופן חלוקת הרכוש, הנכסים וחפצי הערך שלך (עיזבון המנוח) ולהבטיח כי היקרים לך ייהנו מהם, בדיוק באופן העולה מרצונך.

  הצוואה היא מסמך משפטי מורכב וסבוך ועריכתו דורשת סיוע מקצועי. מבין שלל סוגי הצוואות התקפות כהגדרתן בחוק הירושה התשכ"ה-1965, כיום רוב המצווים בוחרים לערוך צוואה בעדים. מדוע מדובר באפיק הנפוץ ביותר ומדוע נדרש סיוע עורך דין לכל אורך התהליך? צוות משרד עורכי הדין ערן דוידוב מרחיב ומפרט.

  מהי צוואה בעדים?

  צוואה בעדים, כשמה כן היא, היא צוואה אשר המצווה מכריז בפני שני עדים לפחות כי זוהי אכן צוואתו האחרונה ואלו חותמים עליה ומצהירים כי אכן היו נוכחים בעת עריכת הצוואה והצהרת המנוח. חתימתם של העדים אינה מעידה בהכרח על תקפות סעיפי הצוואה והוראותיה, אלא רק על תקפות הצהרתו של המנוח כי צוואה זו מכילה את רצונו הסופי.

  לכן, כדי להבטיח שהצוואה אכן תהיה אמינה ותקפה, חשוב לוודא שהעדים יהיו כשירים, אמינים ונטולי עניין בכל הקשור לעיזבון. כאשר העדים חפים לחלוטין משיבושים ומכל משוא פנים, הצוואה תיחשב כתקפה לכל דבר ועניין. עם זאת, ככל שיימצא כל רבב בכשירותם של העדים או ככל שתיחשף כל מעורבות מצידם בעריכת הצוואה, עשויה להיות עילה לפסילה.

  כדי להבטיח מעבר לכל ספק כי הצוואה תיערך כחוק וכדי למנוע עוגמת נפש בהמשך, ליווי של עורך דין המתמחה בדיני משפחה היא קריטית.

  מהן הדרישות הפורמליות לצוואה בעדים?

  כדי שתיחשב תקפה על פי חוק, צוואה בפני עדים חייבת להכיל את רכיבי היסוד הבאים:

  • תאריך עריכת הצוואה בתחתית העמוד האחרון במסמך.
  • חתימת המצווה בכתב ידו שלו.
  • חתימת המצווה על הצהרתו בפני שני העדים שזוהי אכן צוואתו האחרונה.
  • הצהרת שני העדים במעמד החתימה כי המצווה אכן הצהיר על כך בפניהם.
  • חתימת שני העדים על הצהרתם.

  בנוסף, יצורפו מספר אישורים:

  • אישור שני העדים על פני הצוואה.
  • אישור שני העדים שהמצווה הצהיר כאמור בצוואה.
  • אישור שני העדים שהמצווה חתם כאמור.

  בכל מקרה, יש לבצע את כל הפעולה במעמד עריכת וחתימת הצוואה ולעולם לא בתאריכים או מועדים שונים. זוהי למעשה הגושפנקא המעניקה לצוואה את תקפותה ומבטיחה לנו כי העדים נכחו במעמד החתימה ואכן שמעו את הצהרת המצווה.

  מהן הדרישות מהעדים?

  הגדרת עד כשיר מוסדרת בחוק רישום ירושה. על העדים להיות נוכחים שניהם במעמד החתימה, להיות מעל גיל 18 וללא כל מוגבלות שעשויה להגדירם כפסולי דין.

  מי לא יכול להיות עד לצוואה?

  מעבר למפורט לעיל, הגורמים להלן אינם רשאים לשמש כעדים במסגרת עריכת צוואה בעדים:

  • יורשים המפורטים בצוואה.
  • בעלי עניין שעשויים להגיש התנגדות לצוואה בעתיד.
  • בני זוג של יורשים או בעלי עניין.

  בנוסף, על אף שהחוק אינו מחייב את נוכחותו של עורך הדין במעמד חתימת העדים, מומלץ בחום להקפיד על כך כדי להוסיף משנה תוקף למעמד ולהבטיח כי הכול נעשה כשורה.

  אילו 3 פגמים עלולים להיות בצוואה בעדים?

  מעבר לפגמים שעשויים לעלות עקב דופי שיימצא בעדים, קיימים עוד טעמים שעשויים לערער על מהימנות הצוואה.

  1. כל ניסיון של מי מהיורשים או בעלי עניין אחרים להשפיע באופן לא הוגן על המצווה בתהליך עריכת הצוואה עשוי להטיל בה דופי. השפעה לא הוגנת עשויה לכלול מניפולציות שונות שמטרתן להפעיל לחץ על המצווה להותיר חלק כזה או אחר מעיזבונו ליורש מסוים, איומים, הבטחות או כל אמצעי אחר החורג משיקול דעתו הבלעדי של המנוח. אפילו חשד לאסירות תודה של המנוח כלפי אחד מהיורשים עקב חסד משמעותי שנטה לו עשוי להוות טעם להשפעה בלתי הוגנת.
  2. ככל שקיים טעם לערער על מצבו הנפשי או השכלי של המצווה בעת עריכת הצוואה שיש בו כדי לבסס כי הצוואה לא נערכה בדעה צלולה עשוי לשמש כבסיס להתנגדות לצוואה.
  3. היעדר חתימות או הצהרות של העדים או המצווה או היעדר תאריך על הצוואה וכל נספחיה יפסול את הצוואה לאלתר.

  לכן, מומלץ לצרף לצוואה ולתצהירים חוות דעת רפואיות תקפות שיוכיחו כי כל המעורבים נמצאו כשירים לתפקידם וביצעוהו בדעה צלולה.

  מהן הסיבות שבגינן דרוש עורך דין?

  בעזרת ליווי של עורך דין צוואה בעדים מנוהלת לכל אורך התהליך ביד מיומנת ועם הייעוץ הנדרש כדי להבטיח שעריכתה מבוצעת כהלכה. עורך הדין יסייע לך לבחור עדים מהימנים, יבטיח כי כל רכיבי היסוד של הצוואה מופיעים בה וכי נוסחה יהיה תקף בבית המשפט. ככל שיידרשו מסמכים רפואיים, יוכל עורך הדין שלך לרכז את כל המסמכים ולאתר עבורך את המומחים הרפואיים המתאימים.

  למה איתנו?

  משרדנו פועל בתחום דיני המשפחה במשך שנים רבות. לאורך כל שנות פעילותינו, ליווינו רבים בישראל בתהליך עריכת צוואתם האחרונה והבטחנו כי רצונם יכובד במלואו. יחד, נסייע לך לבחון את צרכיך וציפיותיך מהצוואה וננסח אותם בסעיפיה באופן שאינו משתמע לשני פנים ושיחייב את כל המעורבים. לאורך כל התהליך, אנו מעמידים לרשותך ידע רחב היקף שיאפשר לך למנות את העדים האידיאליים ומוודאים כי חתימתם של העדים ותצהירם יבוצע על פי כל הוראות החוק.

  נשמח לקחת חלק בתהליך חשוב זה בחייך ולסייע לך למצות ממנו את המיטב. לקבלת מידע על כל התהליך לעריכת צוואה בעדים ולתיאום פגישת ייעוץ, אנו מזמינים אותך להשאיר את פרטיך באתר. אחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם עם כל הפרטים ויתאם עבורך פגישה בה נתחיל להניע את התהליך.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן