לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  צוואה בכתב יד

  כיום יותר מאי פעם, רוב הצוואות נערכות בליווי עורך דין. כאשר הצוואה מובנית באופן מקצועי ומסודר ועל ידי איש מקצוע הבקיא בדיני הירושה, ניתן להבטיח ככל הניתן כי הצוואה תקפה. עם זאת, קיימים לא מעט מקרים בהם המצווה בוחר לערוך את הצוואה בכוחות עצמו ובכתב ידו.

  אז כיצד נערכת צוואה בכתב יד, מהם האתגרים העיקריים בה וכיצד נבטיח שהיא אכן תקפה? משרד עורכי הדין מעמיד לרשותך את כל הידע והניסיון במהלך כל שנות פעילותו ומזמין אותך להסתייע בשירותיו.

  מהן הדרישות הפורמליות לצוואה בכתב יד?

  לכל סוגי הצוואות בישראל נקבעו דרישות בסיסיות כמוגדר בחוק הירושה התשכ"ה-1965. דרישות אלו מכונות גם רכיבי היסוד של הצוואה. כדי להבטיח שהצוואה אכן תיחשב תקפה, יש להבטיח שהצוואה כולה תירשם בכתב יד וכי היא נושאת את תאריך עריכתה ואת חתימתו של המצווה.

  כתב ידו של המנוח בלבד

  מעבר לעובדה שהצוואה כולה חייבת להיות כתובה בכתב יד, עליה להיות כתובה אך ורק בכתב ידו של המנוח. המצווה אינו רשאי להכתיב את תוכן הצוואה כאשר מדובר בצוואה בכתב יד.

  יובהר מעבר לכל ספק כי גם צוואה הדדית בכתב יד שנכתבה אך ורק בכתב ידו של אחד מבני הזוג, לא תיחשב כצוואה תקפה. ניתן לערוך את הצוואה ההדדית על גבי מסמך אחד ובכתב יד, אך כל אחד מבני הזוג מחויב לחבר את החלק הרלוונטי לו בכתב ידו שלו. גם הפקדת הצוואה לא גוברת על דרישה זו. בסופו של יום, מדובר בצוואה הטומנת בחובה פוטנציאל רב לשינויים ועריכות על ידי גורמים זרים ולכן עריכת הצוואה בכתב ידו של המנוח היא אחד מהאלמנטים החשובים ביותר העומדים לרשות המצווה כדי לבסס את אמינות הצוואה.

  הדפסה או שימוש במעבד תמלילים

  כאמור, על הצוואה להיות, כשמה כן היא, בכתב יד בלבד. המצווה אינו רשאי לעשות כל שימוש בתוכנות עיבוד תמלילים במחשב, במכונות כתיבה או בכל אמצעי הדפסה אחר.

  דרישה גרפולוגית

  יובהר כי בכל מצב בו יעלה חשד כי כתב היד בו נכתבה הצוואה אינו של המנוח, עשויה הצוואה להיפסל.

  תאריך כתיבת הצוואה

  יש לציין את תאריך עריכת הצוואה מפורשות בכתב ידו של המצווה בלבד. חשוב שנזכור, ציון התאריך מהווה ראייה לכך שהצוואה האמורה היא אכן צוואתו האחרונה של המצווה וציון התאריך בכתב ידו של המצווה מבטיח כי לא נערך כל שינוי על ידי גורם אחר.

  חתימה על צוואה בכתב יד

  צוואה בכתב יד חייבת לשאת את חתימתו של המצווה והחתימה חייבת להתבצע על ידי המצווה במו ידיו בתחתית העמוד האחרון של הצוואה. בעניין "מו ידיו", ראוי לציין כי קיימים תקדימים בהם נפסק כי גם כתיבת הצוואה וחתימה עליה באבר אחר של המצווה, כמו פיו או כף רגלו, ייחשבו לעניין זה כ"כתב ידו".  למען הסר ספק, צוואה בכתב יד ללא חתימה לא תיחשב תקפה בשום אופן.

  האם צוואה בכתב יד מומלצת?

  לרוב, לא נמליץ על עריכת צוואה בכתב יד בכוונה תחילה. במקרים רבים, צוואה נערכת בנסיבות אלו כאשר המצווה מעוניין לעדכן סעיפים קריטיים כאשר כוחו כבר אינו עומד לו לפנות לעורכי דין, כאשר הוא אינו בוטח בקרובים לו שלא יתערבו בעריכתה או כאשר ברצונו להביע את רצונו בדיסקרטיות.

  עם זאת, צוואה זו, הכתובה בלא הוד והדר, משאירה פתח רחב לזיופים ועריכות. למעשה, זוהי הצוואה היחידה שבה נטל ההוכחה לתקפותה של הצוואה חל על היורשים. הדבר אינו אמור להפתיע אותנו. הרי מונח לפנינו מסמך שחובר ללא סיוע עורך דין, ללא נוכחותם של עדים ובכתב יד.

  בתנאים אלו, הסבירות להתערבות גורמים זרים, השפעה לא הוגנת ואפילו זיופים ותוספות נגד רצונו של המצווה היא גבוהה ביותר. טענות אלו אינן נדירות במעמד הקראת צוואה בכתב יד ולעתים קרובות בוחרים יורשים להגיש התנגדות לצוואות מסוג זה, ככל שהאמור בהן מעורר חשד.

  כיצד לערוך צוואה בכתב יד בצורה תקינה?

  על פניו, אין כל מניעה לבצע תיקון צוואה בכתב יד ובלבד שגם התיקונים ייערכו אך ורק בכתב ידו של המצווה ועל ידו. עם זאת, כמו בכל מסמך בעל משמעות משפטית אחר שנכתב ללא סיוע, תמיד קיים חשש כי רצונות של המצווה יהיה בלתי מובן די הצורך ויישאר פתוח לפרשנות.

  תיקונים בצוואה יכולים לסייע לאדם לדייק את הצוואה, אך כדי להבטיח מעבר לכל ספק שהצוואה תכסה את כל ההיבטים המשמעותיים עבור המצווה, מומלץ ואף רצוי להסתייע בעורך דין שמתמחה בנושא עריכת צוואה ולחתום עליה בפני עדים, כדי להעניק לה תוקף מחייב ולהבטיח כי זהו אכן רצונו האותנטי של המנוח.

  עורך דין מנוסה ומיומן יוכל לנסח את רצונו של המצווה בצורה חדה ושאינה משתמעת לשני פנים ולמנוע כל אי בהירות בכל הקשור לפרשנות הצוואה. יתרה מכך, עורך הדין יוכל להציג בפני המצווה מגוון תרחישים שייתכן שכלל לא עלו על דעתו ועשויים להיות משמעותיים. ניסיונו והיכרותו של עורך הדין עם תחום הצוואות מהווה נכס חשוב ויקר ערך שיבטיח כי רצונו של המצווה יכובד בצורה המלאה והשלמה ביותר.

  למה איתנו?

  כשזה מגיע לתחום דיני המשפחה, משרד עורכי הדין ערן דוידוב מביא עמו בקיאות נרחבת והיכרות עם תיקים מהמורכבים ביותר בעולם הצוואות והירושות.

  אנו מציבים את רווחתך ואת תחושת הביטחון שלך בראש סדר העדיפויות שלנו ומגייסים את כל הידע והמיומנויות שלנו על מנת לסייע לך להבטיח שרצונך יקוים. למידע נוסף על תהליך עריכת צוואות עם משרדנו ולתיאום פגישת ייעוץ, אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום באתר.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן