לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  התרת נישואין

  מגמת הגירושין נרחבת מאי פעם היום בישראל. כשליש מהזוגות הנשואים בישראל עשויים בנקודה כזו או אחרת בזמן לבחור "לפרק את החבילה". כפי שמדובר בסוגיה משפטית נפוצה, כך היא עשויה להיות מורכבת וסבוכה. אחת הסיבות הנפוצות למורכבות נובעת מהעובדה כי הנישואים בישראל מוסדרים על ידי שתי מערכות משפטיות נפרדות – בתי הדין ההלכתיים ובית המשפט לענייני משפחה. מאחר ובתי הדין ההלכתיים חלים על יהודים בלבד, עולה שאלה מתבקשת – מה עושים כאשר בני זוג מעורבים או הנישאים בנישואים אזרחיים מעוניינים לסיים את הקשר? עורך דין ערן דוידוב אסף עבורך כאן מידע חיוני על התהליך.

  מהי התרת נישואין?

  התרת נישואין היא הליך שנועד על מנת לאפשר לזוגות שלא נישאו בנישואין דתיים או שאינן בני אותה דת לסיים את הקשר במסגרת החוק. כדי שנבין בדיוק מהי מהות התרת נישואין, חשוב שנעשה הבחנה בין אפיקי הנישואין הננקטים כיום על ידי זוגות.

  נישואין דתיים

  נישואין שנעשה על פי ההלכה היהודית לרבות חופה, קידושין בטבעת, כתובה ועדים. נישואין אלו מוסדרים כיום דרך הרבנות הראשית או גופים המסונפים או עובדים תחת פיקוחה (כמו "צהר" למשל).

  נישואים אזרחיים

  נכון להיום, אין הסדרה חוקית לנישואין אזרחיים בישראל וזוגות שיבחרו לעשות כן, יפנו למדינה זרה כדי לעשות זאת.

  מה קובע החוק על התרת נישואין?

  חוק התרת נישואין התשכ"ט-1959, אם כן, יחול במקרים בהם ההלכה היהודית אינה יכולה לספק מענה עבור בני הזוג. אלו כמה מהתרחישים הנפוצים בהם יידרש ההליך:

  • נישואין מעורבים – כלומר, נישואין בין יהודי לנוצרייה או מוסלמית ולהיפך.
  • נישואין בין חסרי דת – כאשר אחד או יותר מבני הזוג נרשמו כחסרי דת במשרד הפנים.
  • נישואין בהם יהדות הצדדים מוטלת בספק – ככל שעולה כל חשד בדבר יהדותו של אחד הצדדים, עשוי בית הדין הרבני להפנות את הזוג לבית המשפט בענייני משפחה כדי להתיר את הנישואין.

  על תהליך התרת הנישואין

  כדי להתחיל בתהליך התרת נישואין, יש לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה ולהגיש בקשה. אל הבקשה יש לצרף תעודת נישואין ואת צילום תעודות הזהות של בני הזוג ואת הטפסים הרלוונטיים להגשת הבקשה – 43 א' ו-43ב'. מומלץ למלא טפסים אלו בסיוע עורך דין גירושין. בבקשה יצוין מקום מגורי בני הזוג, דתם, תאריך ומקום הנישואין ופרטיהם האישיים.

  כמה עולה להתיר נישואין?

  הגשת הבקשה כרוכה באגרה של 500 ₪.

  למה כדאי להתיר את הנישואין?

  התרת הנישואין תאפשר לבני הזוג להינשא בשנית ללא כל סיבוך משפטי בהמשך החיים. ככל שאחד מבני הזוג יהודי על פי ההלכה, הדבר אף מקבל משנה תוקף, שכן הרבנות עשויה להטיל קשיים ככל שלא נערכה התרה של הנישואין באופן מסודר.

  חשיבות הייעוץ המשפטי

  הקריטריונים החלים בתהליך זה הינם רבים ומורכבים. גם בעת מילוי הטופס, נדרשים ידע ובקיאות רבים כדי להבטיח שהתהליך יעבור חלק ככל הניתן. לכן, ליווי עורך דין גירושין הוא קריטי.

  למי לפנות להגשת תביעה?

  משרד עורכי הדין ערן דוידוב ליווה זוגות רבים לאורך השנים וסייע להם להתחיל לפתוח דף חדש בחייהם באופן מיטיב ומהיר. אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים באתר ולקבל ייעוץ בהקדם.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן