לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  הסכם ממון

  הסכם ממון הוא מסמך משפטי שנועד לספק שקט נפשי לזוגות שמחליטים להינשא או לחלוק חיים משותפים. עריכת הסכם ממון מקצועי מסייעת למנוע מחלוקות עתידיות בין בני זוג בענייני רכוש וכספים, וסכסוכים מיותרים שעלולים להתעורר במידה ויוחלט "לפרק את החבילה". עריכת הסכמי ממון לקראת הנישואין, הסכם ממון על דירה והסכם ממון ידועים בציבור (או בשמו הנוסף: "הסכם חיים משותפים"), מתבצעת בעזרת עורך דין הסכמי ממון, שמתמחה בעריכת הסכמי ממון בהתאמה פרטנית לצרכיהם של בני הזוג.

  מהו הסכם ממון ומה תכליתו?

  הסכם ממון הינו חוזה משפטי לכל דבר ועניין. שתכליתו העיקרית היא להגדיר קווים מנחים לעניין חלוקת הזכויות בקניין שהביא כל אחד מבני הזוג לנישואין או לחיים המשותפים, והזכויות ברכוש המשותף שבני הזוג צפויים לצבור יחדיו בעתיד – בתרחיש של פרידה.

  אולם במסגרת הסכם ממון ניתן להסדיר לא רק את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג בתרחיש של פרידה או גירושין, אלא גם היבטים נוספים הנוגעים לחייהם של בני הזוג במשותף.

  הנושאים הנוספים הללו שמטופלים במסגרת הסכם הממון הם כתלות במאפיינים, בנסיבות ובצרכים האישיים של כל זוג וזוג, ויכולים לכלול התייחסות להתמודדות עם אירועים שונים שעשויים להתרחש בזוגיות, לרבות: הרחבת המשפחה, שינויים פיננסיים, קבלת כספים או נכסים בירושה או כמתנה, שינויים אפשריים באורח החיים, וכיוצא באלו.

  האם קיים חוק הסכם ממון?

  לא קיים חוק המחייב עריכת הסכמי ממון, מאחר ואין חובה לערוך הסכמים כאלו. למעשה, הוראות החוק הנוגעות לחלוקת רכוש בין בני זוג במקרה של פרידה, מסוכמות במסגרת חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג 1973.

  חוק זה קובע כברירת מחדל כי במקרה של פרידה בין בני זוג נשואים או ידועים בציבור, הרכוש שצברו במשותף לאורך חייהם המשותפים יחולק ביניהם שווה בשווה. בהקשר זה, חשוב לדעת שעריכת הסכם ממון, היא בעצם הדרך היחידה שמאפשרת לקבוע חלוקת רכוש שונה מהחלוקה השוויונית הנ"ל, שמתווה חוק יחסי ממון בין בני זוג.

  מדוע חשוב לערוך הסכם ממון?

  למרות שזוגות רבים נוטים להאמין בתחילת מערכת היחסים שלהם שהאהבה שלהם תנצח את כל הקשיים, הלכה למעשה הסטטיסטיקה מלמדת אותנו שאין זה כך. כשליש מכלל הזוגות הנשואים במדינת ישראל מחליטים להתגרש ומטבע הדברים – ההחלטה כרוכה גם בדיון בנושא חלוקת הרכוש בין בני הזוג. לא אחת, נושא הממון מהווה פתח לתחילתו של סכסוך משפטי של ממש בין בני הזוג, שנמצאים בסערת רגשות סביב הליכי הגירושין ופועלים לעתים ממניעים לא ענייניים כגון נקמנות, או כעס. על רקע זה מגיעים מאבקי ממון בין בני זוג מתגרשים לדיון בבתי המשפט בישראל לעתים קרובים, והופכים להליך ממושך, יקר ומתסכל, שעשוי להמשך גם שנים. המטרה בחתימה על הסכם ממון לפני הנישואין, היא בעצם להימנע מהגעה למצב כזה שבסופו של עניין מזיק לשני הצדדים.

  מתי מומלץ לערוך הסכם ממון?

  במסגרת הסכם הממון מתווה הטיפול ברכוש בגירושין מוסדר מבעוד מועד, ובכך נחסכים משני בני הזוג עוגמת נפש רבה וכאב ראש לא קטן. לפיכך מומלץ שכל זוג שמתחתן יערוך הסכם ממון לפני הנישואין. הדבר נכון אף יותר כאשר מי מבני הזוג מגיע למערכת היחסים עם נכסים ו / או הון רב.

  אולם למרות האמור לעיל, ניתן לערוך הסכמי ממון בכל שלב במערכת היחסים – גם לפני הנישואין, גם במהלכם וגם הסכם ממון עבור ידועים בציבור. כמובן, מומלץ יותר שהסכם ממון יחתם כאשר בני הזוג נמצאים במקום טוב בזוגיות שלהם, על מנת שיוכלו להגיע להסכמות משותפות שיתקבלו ברוח טובה ומכבדת שתועיל לשניהם. לכן נהוג בדרך כלל לערוך את הסכם הממון לקראת הנישואין או ממש בתחילתם.

  איך מקבלים אישור על הסכם ממון?

  החוק בישראל קובע כי על מנת להקנות להסכם ממון תוקף משפטי מחייב, יש לקבל אישור על הסכם ממון מול בית הדין לענייני משפחה או בית הדין הרבני. עם זאת, במידה ומדובר על הסכם ממון שנחתם לפני נישואיהם של בני הזוג, אפשר לאשר אותו גם רשם הנישואין או מול נוטריון.

  האם יש הבדל בין הסכם ממון של ידועים בציבור לנשואים?

  הסכם ממון של ידועים בציבור שונה מהסכם ממון של נשואים, בכך שבמקרה של ידועים בציבור אין הכרח לאשר את ההסכם. כך או כך, בשני המקרים הדרך המומלצת ביותר לעריכת הסכם הממון היא בעזרת עורך דין הסכם ממון מנוסה, על מנת להבטיח שמירב הסוגיות המשפטיות הנוגעות לבני הזוג מכוסות במסגרתו, וכי מדובר בחוזה תקין וקביל לחלוטין בפן המשפטי, שאינו חשוף להתנגדויות.

  הסכם ממון – למה דווקא איתנו?

  אם ברצונכם לקבל הכוונה משפטית מקצועית בנושא עריכת הסכם ממון בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר, משרד עורכי דין ערן דוידוב הוא הכתובת עבורכם. למייסד המשרד – עורך דין ערן דוידוב, מעל 15 שנות ניסיון בתחום של דיני משפחה, דיני גירושין ועריכת הסכמי ממון לזוגות נשואים וידועים בציבור. השירות של עריכת הסכם ממון במשרדנו, מתבצע תוך הקשבה אמיתית לכל לקוח ולקוחה, ובהתאמה מלאה לצרכים האישיים, הנסיבות הפרטניות וסדרי העדיפויות שלכם.

  אנו מתחייבים למתן שירות אישי, סבלני, אדיב, אכפתי ובגובה העיניים, ובמתן מענה מקצועי לכל שאלה ודרישה.

  בשורה התחתונה: הסכם ממון זו הדרך שלכם להקדים תרופה למכה

  בכל הנוגע לעריכת הסכם ממון, בחירה של עורך דין גירושין יכול לסייע לכם במשימה המורכבת והעדינה הזו, היא הבסיס להצלחתכם בה. חשוב לכם לערוך חוזה זוגי שיספק לכם מענה ממצה, הוגן, מכובד וחוקי לכל משבר שעלול להתעורר חלילה ביחסים ביניכם? עו"ד ערן דוידוב ישמח להציע לכם סיוע משפטי מקצועי בעריכת הסכמי ממון איכותיים ומפורטים. פנו אלינו בהקדם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן