לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  איך מתגרשים נכון?

  איך מתגרשים נכון – כל הטיפים לגירושים חכמים

  פעמים רבות פונים אלי ושואלים: איך מתגרשים? הליכי גירושין נחשבים (ובצדק) לאחת מהסוגיות המורכבות והמסועפות ביותר, וזאת לנוכח המעורבות הרגשית הנלווית לכל תהליך הגירושין על ידי כל אחד ואחת מבני הזוג המחליטים על פרידה.

  אז איך מתגרשים?

  פתיחת תיק גירושין כולל בתוכו מגוון רחב של סוגיות משפטיות אותן נדרשים בני הזוג להסדיר ביניהן, בין אם במסגרת תהליך גירושים בהסכמה הנערך באמצעות הסכם גירושין משותף, ובין אם במסגרת ניהול ערכאות משפטיות בבתי המשפט לענייני משפחה ו/או בבתי הדין הרבניים לאחר  פתיחת תיק גירושין.

  תהליך הגירושין

  על מנת להבין איך מתגרשים ואיך יש להתנהל לאחר פתיחת תיק גירושין, יש תחילה להבין כי  פתיחת תיק גירושין מתחילה מהגשת בקשה ליישוב סכסוך, ורק לאחריה ניתן להגיש תביעת גירושין על ידי אחד מבני הזוג, כאשר לאחר פתיחת תיק גירושין עומדות בפני בני הזוג שתי אפשרויות לניהול תהליך הגירושין, הראשונה באמצעות ניהול דיאלוג משותף המלווה בעורך דין המתמחה בליווי תהליך גירושים בהסכמה.

  אפשרות זו נועדה בין היתר לחסוך מבני הזוג את עוגמת הנפש הלווית לאפשרות השנייה  פתיחת תיק גירושין  וניהול הליכי הגירושין באמצעות ערכאות ודיונים משפטיים.

  ואולם, במענה לשאלה איך מתגרשים, ואיך מתבצעת פתיחת תיק גירושין  יש להבין תחילה כי תביעת גירושין המוגשת על ידי אחד מבני הזוג כוללת בתוכה את כל היבטי התביעה הנלווים לתהליך, החל מהסדרת ענייני חלוקת רכוש בגירושין, דרך הסדרת ענייני מזונות אישה ומזונות ילדים ועד להסדרי ראיה וענייני משמורת במקרים בהם לבני הזוג ילדים משותפים.

  עוד טרם השאלה איך מתגרשים יש לזכור כי:

  תהליך גירושים בגישור לפני ולעיתים אף אחרי פתיחת תיק גירושין הינו ההליך האופטימאלי ביותר לניהול הליכי גירושין, ואף על פי שלאורך התהליך עלולות להתגלות מחלוקות עקרוניות בין בני הזוג, הדיאלוג ביניהם באמצעות עורך דין מקצועי המתמחה בתחום, יוכל לגשר בין הצדדים ולהגיע להחלטות משותפות.

  מצד שני, ניהול תהליך הגירושין באמצעות ערכאות ודיונים משפטיים הינו הליך מורכב ומסועף העלול להימשך זמן רב. תהליך זה מחייב את בכל אחד מבני הזוג לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני משפחה, כאשר אופי התהליך ומורכבותו נקבע בהתאם למיומנותם המקצועית של עורכי הדין אותם שוכרים בני הזוג.

  פתיחת תיק גירושין – איך לפעול נכון?

  זוגיות שמסתיימת מלווה לעתים קרובות ברגשות עזים, כעס, עלבון או יאוש. בתוך מערבולת הרגשות בני הזוג נדרשים לקבל החלטות הנוגעות לאספקטים חשובים בחייהם. עם מי ישהו הילדים במהלך היום? מה יהיו הסדרי הראיה – האם תהיה חלוקה למשמורת משותפת ובאיזה בית יתגוררו. אם לבני הזוג נכסים עשויה להתעורר מחלוקת הנוגעת לדרך ההוגנת לחלקם.

  לפני שאתם מתחילים לפתוח תיק גירושין כדאי לדעת כמה פרטים חשובים על התהליך.

  מרוץ הסמכויות

  בישראל קיימות שתי ערכאות המסוגלות לקבוע בפסק דין מחייב מה יהיה דינו של הרכוש המשותף כמו גם החזקה על הילדים. קושיות הנוגעות לדמי המזונות, מזונות אישה ושיקולים נוספים שישפיעו בעתיד על חייה של המשפחה שהתפצלה.

  שתי סמכויות אלה הם בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. הסמכות שתקבע בפועל בסופו של יום החלטות אלה תהיה לרוב הערכאה הראשונה בה הוגש תיק הגירושין או הליך יישוב הסכסוך. לכן, לפני פתיחת תיק גירושין כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום על מנת לברר איזו ערכאה יכולה לפסוק לטובתכם.

  מזונות הילדים והאישה

  מזונות הילדים מהווים אחת הסוגיות המרכזיות העולות לדיון במהלך מרבית תיקי הגירושין. מחד, בן הזוג הלוקח תחת כנפיו את הילדים במרבית הזמן, משכן אותם בביתו ודואג לכל מחסורם מתחייב לתקופה ארוכה לסכום כספי שקשה לחזותו מראש.

  מאידך, בן הזוג השני שעד כה נשא בעול המשותף נאלץ כעת להיפרד מסכום גבוה יותר כאשר הוא מחזיק דירה נפרדת, משלם חשבונות נפרדים ולעתים גם נאלץ לרכוש רכב ואף לשאת בהוצאות קיום מקבילות נוספות. בית המשפט לענייני משפחה הדן בנושא סכסוך מזונות על פי קריטריונים קבועים מראש הנוגעים לחלוקה הוגנת של המשאבים אך עם זאת יש לו שיקול דעת רחב ביותר.

  כאשר הדיון מגיע לבית הדין הרבני אספקטים נוספים הקשורים לקשר בין בני הזוג בקביעת מזונות האישה, למקרים של בגידה או חוסר תום לב במהלך הנישואין וכן לדרך בה נהגו בני הזוג במהלך השנים בהם נשואים. כמו כן, בבית הדין הרבני תהיה משמעות כבדה יותר לסכום שנקבע בכתובה של האישה מתוך הכרה במסמך כחוזה מחייב ולפיו עשויה להתקבל החלטה על פיצוי האישה בסכום כתובתה.

  איך לפתוח את התיק?

  כפי שציינו לעיל קיימת חשיבות גבוה לפתיחת התיק בערכאה המתאימה ולכן רצוי מחד שלא להתמהמה עם פתיחת התיק ומאידך יש לעשות זאת בשיקול דעת ולאחר ייעוץ משפט מקצועי מעורך דין לענייני גירושין.

  עורך דין מקצועי לענייני גירושין יכול לפתוח את התיק בתוך ימים ספורים לאחר הבנה מלאה של סטטוס בני הזוג מבחינה משפחתית, כלכלית וכן בחינת הסיכוי שבן הזוג השני ינסה להניח ידיו על נכסים משותפים או לרוקן חשבונות בנק קיימים על מנת להטות את המשוואה לטובתו.

  לסיכום, לפני שפונים לפתיחת תיק גירושין חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהערכאות ולפעול במהירות. יעוץ עם עורך דין גירושין יכול להשתלם בטווח הארוך כאשר יקבעו דמי מזונות המתאימים למצבכם הכלכלי, הרכוש יחולק בצורה הוגנת וכן משמורת הילדים והסדרי הראיה יקבעו בצורה המיטבית עבורכם.

  לסיכום

  תהליך הגירושין הינו תהליך מלא בעוצמות של רגשות ולחצים, זכרו שגם בשלב זה שאתם מרגישים שהאדמה נשמטת מתחת לרגליים שלכם יש צורך לקבל החלטות נכונות. החלטות נכונות בשלב זה ייצרו עבורכם עתיד טוב יותר ואף ישמרו על התא המשפחתי שלכם.

  אתם מוזמנים תמיד ליצור קשר עם עו"ד ערן דוידוב לייעוץ ראשוני ללא עלות.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן