לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  פסילת צוואה

  פסילת צוואה אחרונה

  צוואה היא כלי בעל חשיבות לאין ערוך כדי לספק ביטחון ויציבות למשפחתך ולהבטיח שרצונך יכובד. ברוב המכריע של המקרים, הצוואה מכובדת על ידי כל היורשים ומהווה חלק בלתי נפרד ממורשתו של הנפטר.

  עם זאת, קיימים לא מעט מקרים בהם עשוי לעלות חשד כי הצוואה אינה מגלמת את רצונו האותנטי של המצווה או כי חל בה פגם כזה או אחר. במקרים כמו אלו, עומדת לרשות היורשים האפשרות להגיש התנגדות לקיום הצוואה ולפעול לפסילתה.

  פסילת צוואה היא הליך סבוך ומורכב ודורשת בקיאות מעמיקה בדיני הירושה. משרד עורכי הדין ערן דוידוב עוסק בדיני המשפחה והירושה במשך מעל 15 שנה וליווה לקוחות רבים בישראל בתהליכים רגישים ומורכבים. אנו מעמידים לרשותך ידע נרחב ומעמיק שנקנה בעבודה רבה ונשמח לספק לך מענה לכל צרכיך המשפטיים בכל הכלים העומדים לרשותנו.

  מהי פסילת צוואה?

  ישנם טעמים רבים להתנגד לקיום צוואה. הליך זה, בו מוגשת התנגדות לצוואה או תביעה לביטול צוואה, מכונה בעגה המשפטית פסילת צוואה. על העותר להמציא טיעונים מספקים שיבססו את עילתו לפסילת הצוואה. כלל הקריטריונים, ההגבלות וההגדרות החלות על תקפות הצוואות מוסדרים תחת חוק הירושה תשכ"ה-1965.

  כאשר עומד לרשותך עורך דין הבקיא בכל סעיפי החוק, על קוצו של י', יהיה באפשרותך לדעת מעבר לכל ספק האם אכן קיים טעם מספיק לערער על תקפותה של הצוואה. ככל שבית המשפט יקבל את טיעוניך, תישלל תקפותה של הצוואה מכל וכל ולא יהיה כל חיוב לאכוף את ההוראות הכלולות בה.

  פסילת צוואה נוטריונית

  עילות לפסילת צוואה

  ישנן שלל עילות אשר בגינן ניתן לערער על תקפותה של הצוואה. גם כאשר בוצעה עריכת צוואה על ידי עורך דין עשויים להיחשף לא מעט טעמים לפסילת צוואה. הדרישה לביטול הצוואה עשויה לעלות מצד היורשים, אך לעתים קרובות, גם המצווה עצמו עשוי לדרוש ביטול של צוואתו האחרונה, לאחר ששינה את דעתו ובחר לעדכן אותה.

  עם זאת, יובהר כי אין כל הכרח לערוך צוואה מעודכנת כדי להגיש בקשה לביטול צוואה. המצווה רשאי לערוך כתב לביטול הצוואה גם ללא הצעת צוואה חלופית. היה ונפטר המצווה מבלי שערך צוואה חדשה, יחול על עיזבונו הדין החל מכוח חוק הירושה.

  באילו מקרים ניתן לפסול צוואה?

  אז מה פוסל צוואה בעצם? לאחר הקראת הצוואה ופרסומה, עשויים יורשי המנוח או בעלי עניין אחרים המאמינים שהיו אמורים להיכלל בה, לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני משפחה ולבחון את תקפותה של הצוואה בהתאם להוראות חוק. ישנן כמה דרכים עיקריות להגיש בקשה לפסילת צוואה.

  עורכי דין פסילת צוואה

  ככל שאחד מן היורשים או בעלי העניין מאמין כי הצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של היורש, יהיה רשאי להגיש בקשה לפסילת הצוואה.

  אלו 3 טיעונים העיקריים שניתן להציג במסגרת ההתנגדות:

  1. פסילת צוואה בשל השפעה בלתי הוגנת – ככל שקיים חשד כי אדם הפעיל לחץ או השפעה על המצווה וכפה עליו את רצונו, יהווה הדבר עילה לפסילת צוואה. בין אם מדובר במניפולציות, הטעיות או איומים של ממש, כל השפעה על רצונו של המצווה עשויה לערער על תקפותה של הצוואה.
  2. פסילת צוואה עקב אי כשירות המצווה – ככל שישנו טעם להאמין כי המצווה לא היה במצב מנטאלי המאפשר לקבל החלטה מושכלת, עשוי הדבר להוות עילה לביטול צוואה. מצבים כמו דמנציה, שבץ מוחי או לקויות אחרות המשפיעות על שיקול הדעת והיכולות הקוגניטיביות, עשויים לשמש כראייה לכך בבית המשפט.
  3. מעורבות בעריכת הצוואה – השתתפות כל אדם – קל וחומר אחד מן היורשים – בעריכת הצוואה, עשויה להוות ביסוס לחשד כי הצוואה הושפעה משיקולים זרים. גם כאן, עשוי הדבר להוות טיעון מספיק לביטול הצוואה.

  עורכי דין פסילת צוואה

  פסילת צוואה נוטריונית

  גם לצוואה שתוקפה על ידי נוטריון ניתן להגיש התנגדות. צוואה זו, המכונה גם "צוואה בפני רשות", היא ללא ספק מן הסבוכות ביותר לביטול. עם זאת, ישנם טעמים שעשויים לערער גם על תוקפה של צוואה זו. ככל שאדם אחר היה מעורב בעריכת הצוואה, או כאשר לא הייתה קיימת חוות דעת רפואית רשמית במעמד עריכת הצוואה המעידה על מצבו הנפשי והמנטאלי של המצווה, קיים טעם להגשת ההתנגדות.

  פסילת צוואה בעדים

  כל האמור אודות צוואה בפני רשות תקף גם לפסילת צוואה בעדים. ככל שקיים כל חשד כי המצווה או העדים הושפעו על ידי אדם אחר או כאשר שיקול דעתו של המצווה מוטל בספק, ניתן יהיה להגיש התנגדות.

  פסילה של צוואה בכתב יד

  ניתן להגיש בקשה לביטול צוואה בכתב יד מכלל הטעמים שהוזכרו לעיל. לעתים קרובות, המצווה עצמו עשוי לערוך כתב לביטול הצוואה לאחר שבחר לערוך צוואה חדשה. צוואות הנערכות על ידי עורך דין הן תקפו

  פסילת צוואה באמצעות ביטול צוואה

  כאמור, המצווה רשאי לבטל את צוואתו האחרונה גם מבלי להמציא צוואה חדשה. הדבר נעשה על ידי עריכת כתב ביטול צוואה בכתב יד או בדפוס שייחתם בפני עדים או נוטריון.

  מתי תתבצע פסילת צוואה על ידי הרשם לענייני ירושה?

  ברוב המקרים, הרשם לענייני ירושה אינו נוטה להתערב בתקפות הצוואות. ככל שחל פגם בצוואה, כמו היעדר רכיבים הנדרשים על מנת שהצוואה תיחשב תקפה, כמו חתימות העדים או הצהרה על היות המצווה במצב של צלילות הדעת, או כאשר ישנו חשד מבוסס למעורבות היורשים בעריכתה, עשוי הרשם לפתוח בהליך לפסילת הצוואה.

  האם יש דבר כזה פסילת צוואה חלקית?

  בתהליך הגשת ההתנגדות לצוואה, ניתן בהחלט להביע התנגדות אך ורק לחלקים מן הצוואה. במקרה זה, עשויות להיות שתי צוואות תקפות, אשר כל אחת משלימה את השנייה עם הוראות שלא פורטו די הצורך ברעותה.

  למה איתנו?

  ענייני ירושה הם מן הרגישים והטעונים שבדיני המשפחה. כדי לנהל את התהליך בצורה הראויה, חשוב שיעמוד לרשותך איש מקצוע הניחן בקשב ורגישות אין קץ וניסיון רב שנים בייצוג לקוחות בתהליכים אלו. משרד עורכי הדין ערן דוידוב מביא עמו שנים רבות של ניסיון בתחום דיני המשפחה בכלל ובהתנגדויות לקיום צוואה בפרט. נשמח ללוות אותך לכל אורך הדרך.

  לתיאום פגישת ייעוץ, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת.

  שאלות ותשובות בנושא פסילת צוואה

  שאלה: באילו מקרים ניתן לטעון לפסילת צוואה?
  תשובה: העילות לפסילת צוואה קבועות בחוק הירושה, במסגרת התנגדות לצוואה, לרבות, אי כשירות המנוח, השפעה בלתי הוגנת, הטעיה, טעות, מעורבות בעריכת הצוואה ועוד.

  שאלה: האם פסילת צוואה יכולה להיות רק בהסכמת הצדדים וללא החלטת בית המשפט?
  תשובה: לא. פסילת צוואה יכולה להיות רק על פי החלטת בית המשפט, ויש לקבלת ייעוץ משפטי מקדים לפני כל פעולה בעניין זה.

  מידע נוסף בנושא

  פסילת צוואה – המדריך המלא

  כאשר אדם נפטר, רכושו ונכסיו מחולקים בין יורשיו בהליך  של צו ירושה או על פי צו קיום צוואה. במהלך ביצוע הצוואה, מחולקים הנכסים על פי הנחיות המוריש בצוואתו האחרונה. יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם ניתן לקבוע פסילת צוואה. עורך דין ערן דוידוב מתמחה בדיני משפחה וירושה ומלווה משפחות בתהליכי התנגדות, ערעורים ופסילות של צוואות, כשיש ספק בתוקף הצוואה. אלו הם מצבים מורכבים, ולכן מומלץ ללוות הליך זה בייעוץ משפטי.

  עילות פסילת צוואה

  האפשרות של פסילת צוואה עשויה להוביל לוויכוחים משפחתיים דרמטיים או מאבקים משפטיים על נכסים. מעבר לכך ישנן סיבות רבות שמובילות בני משפחה להתנגד לצוואה, והן לא כולן תוצאה של מחלוקת משפחתית.

  לכותב הצוואה לא היה יד להבחין בטיבה של הצוואה

  זה אומר שלא הייתה לו את היכולת השכלית להבין מה משמעות הצוואה. כדי שצוואה תהיה תקפה, על הכותב להיות מסוגל לקבל החלטות חשובות ולהבין את השפעתן.

  כותב הצוואה היה תחת השפעה בלתי הוגנת  של מישהו אחר

  במילים אחרות, הופעלו על כותב הצוואה לחץ או מניפולציה לכתוב את צוואתו על ידי מישהו שהיה לו כוח עליו, כמו מטפל או בן משפחה. צוואה חייבת להיכתב ללא השפעה בלתי הוגנת כדי להיחשב תקפה, אחרת ניתן לפתוח בהליך התנגדות למטרת פסילת צוואה.

  לא ברור אם המסמך נועד להיות צוואה מלכתחילה

  באופן אידיאלי, צוואה צריכה לכלול תנאים המוגדרים בחוק, לרבות הצהרה בכתב מעורך הצוואה שהמסמך הוא צוואתו האחרונה. זה אולי נשמע מצב בסיסי, אבל אם יש ספק אם המסמך נועד לשמש כצוואה של הכותב, ניתן להתנגד לצוואה ולהביא לפסילת צוואה או לא להתייחס אליה כאל מסמך משפטי תקף.

  כמה מסקנות לסיום

  התנגדות לצוואה או פסילת צוואה הינן הליכים מורכבים ולכן מומלץ לקחת בחשבון היטב את כל האפשרויות ולקבל ייעוץ משפטי מקדים. אם אתם מעוניינים להתנגד לצוואה או לפסול צוואה או לערער אליה, חשוב שתתייעצו עם עורך דין עיזבון כדי לשקול את המצב שלך. עורך דין ערן דוידוב מומחה בדיני משפחה וירושה, ויש לו ותק של 15 שנים בתחום. הוא יספק לכם ייעוץ משפטי לגבי סיכויי ההצלחה שלכם בתיק, מה שיכול להיות מועיל לדעת לפני שמתחייבים להליך.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן