לייעוץ ראשוני התקשרו: 072-3303347

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  התנגדות לצוואה

  לא פעם אנחנו שומעים בתקשורת על סכסוכי ירושות אשר מגיעים לאולם בית המשפט ומתדיינים בפני שופטים. לא פעם, סכסוכים אלו מתחילים בכך שפותחים את מעטפת הצוואה של המנוח או המנוחה, ומי שאיננו רשום בה או מי שאיננו מרוצה ממנה, מגיש התנגדות לצוואה. במאמר זה נסביר כיצד אפשר לעשות זאת.

  תהליך של כתיבת צוואה הוא תהליך מאוד מסודר, אנשים כותבים צוואה מסודרת אצל עורך דין ירושות במרכז, עם שני עדים אשר אינם נכללים בה, ולאחר מותם עורך הדין פותח את הצוואה ומקריא אותה. את הצוואה יש לפרסם ברשומות וניתן להגיש אצל עורך דין התנגדות לצוואה תוך 14 יום, במידה ואין התנגדות אז ניתן לממש את הצוואה ולחלק את הירושה. מי שחושב שאסור לעשות זאת, צריך להגיש בעזרת עורך דין התנגדות לצוואה לבית המשפט ולנמק זאת.

  התנגדות לצוואה יכולה לנבוע מסיבות שונות, החל מהסיבה, שכתיבת הצוואה בוצעה בלחץ. נניח והצוואה נפתחת ומגלים שכל הרכוש והכספים מועברים לגורם מסוים, שיש חשד שהוא לחץ על המנוח או המנוחה לפני מותם לשנות את הצוואה, או לחילופין אם מדובר במנוח או מנוחה אשר לפני מותם לא היו במצב מנטאלי שמאפשר להם לכתוב צוואה, ומתברר שאכן היא נכתבה בעת שהיו במצב זה, הרי ייתכן ויעלה ספק האם היא תקינה.

  ניתן להגיש בעזרת עורך דין התנגדות לצוואה גם מסיבות אחרות, נניח שבצוואה מופיע רק בן משפחה אחד, הרי ששאר בני המשפחה יכולים לטעון שאין זה הוגן, בוודאי אם הם סעדו וטיפלו במנוח או במנוחה, אפשרות נוספת היא התנגדות על רקע חלוקה לא הוגנת של הרכוש, למרות שכולם נכללים בצוואה.

  מצב אחר, שהוא לא דמיוני, זה כאשר בן משפחה שלא היה מוכר על ידה (בן או בת מנישואים קודמים או לידה מחוץ לנישואים), לא רשומים בצוואה. הם יכולים לדרוש את חלקם, למרות שהם לא היו חלק פעיל בחיי המנוח או המנוחה.

  כאמור ניתן להגיש התנגדויות לצוואה מסיבות שונות, מה שחשוב יותר, זה לעשות זאת במועד הנכון, תוך הצגת הנימוקים הנכונים ובאופן מפורט.

  דיני צוואה וירושה מוסדרים באמצעות חוק הירושה התשכ"ה-1954.

  במות אדם עובר רכושו ליורשיו, כאשר במקרה שהנפטר לא הותיר צוואה אחריו, יורשיו נקבעים לפי המפורט בחוק הירושה.

  לאחר פטירתו של אדם, על היורשים לקבלת ייעוץ משפטי מתאים על מנת להגיש בקשה לצו ירושה או בקשה לצו קיום צוואה על פי הצורך, למשרדי הרשם לעניני ירושה כל זאת לצורך הוצאת צו ירושה או צו לקיום צוואה, אשר רק באמצעותם, יוכלו היורשים להעביר את הרכוש בעלות הנפטר על שמם, לרבות הכספים בחשבון הבנק על שם הנפטר, הדירה בבעלותו וכדומה.

  סעיף 67 ל חוק הירושה, התשכ"ה-1965 קובע כי כל אדם המעוניין בדבר רשאי להגיש התנגדות לרשם לעניני ירושה תוך הזמן שנקבע וכל עוד לא ניתן צו הירושה או צו קיום הצוואה, ועל כן יש לעשות זאת באופן מידי, ותוך קבלת ייעוץ משפטי מקיף ומקצועי.

  התנגדות לצוואה יכולה לנבוע מסיבות שונות, כך למשל, כאשר עולה חשש כי כתיבת הצוואה בוצעה בלחץ או השפעה בלתי הוגנת, וכן, אם הצוואה זויפה, העדים אינם כשירים, או אם מדובר למשל במנוח או מנוחה אשר לפני מותם לא היו במצב מנטאלי שמאפשר להם לכתוב צוואה, ומתברר שאכן היא נכתבה בעת שהיו במצב זה, הרי ייתכן ויעלה ספק האם היא תקינה. ישנם מקרים אחרים הקבועים בחוק הירושה היכולים להקים טענות התנגדות, כגון, כי הצוואה נעשתה מחמת אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, מעורבות העדים בעריכת הצוואה, ועוד.

  בנוסף, כל אדם הסבור כי נכס הרשום על שם הנפטר אינו בבעלותו האמיתית של הנפטר, רשאי להגיש  תביעה מתאימה לעניין היקף העיזבון של הנפטר לבית המשפט לעניני משפחה, ובמקרה הצורך אף להגיש צווי עיקול או צווי מניעה מתאימים על הנכס הרלוונטי, וכל זאת יש לעשות זאת באופן מידי, ותוך קבלת ייעוץ משפטי מקיף ומקצועי.

  לסיכום, התנגדות לצוואה, וייעוץ משפטי מכון בכל הנוגע לירושתו של אדם לאחר פטירתו, הינו נושא מורכב, ומומלץ לקבל ייעוץ משפטי מקיף בדבר הזכויות המשפטיות בכל אחד מהנושאים הרלוונטיים.

  לייעוץ ראשוני התקשרו:
  072-3303347

  השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:
   עו"ד גירושין וצוואות

   עו"ד ערן דוידוב מתמחה למעלה מ-15 שנים בתחום דיני המשפחה והירושה, לרבות ייצוג משפטי בבית המשפט לעניני משפחה ובבית הדין הרבני.

   משרדנו מעניק שירות אישי, לאורך כל הייצוג המשפטי, ולאור ניתוח מקצועי, עובדתי ומשפטי גם יחד, ובחינת כלל השיקולים הרלוונטיים, נבחרת אסטרטגיה משפטית, המתאימה להשגת כלל המטרות, יצירתית, התפורה למידות הלקוח או הלקוחה, והמבטיחה ניהול מקצועי, יצירתי ומיטבי של התיק המשפטי.

   משרדנו דואג לשיתוף ועירוב הלקוח או הלקוחה בהתקדמות ההליך, ומתן הסברים ועדכונים שוטפים, זאת בין היתר, על מנת לבחון מחדש, בכל עת, התקדמות ההליך בהתאם למטרות ולאינטרסים שהוסכמו ונבחרו במשותף, תוך שימת הדגש על חשיבה מקורית, יוזמת, יצירתית, חדשנית, על מנת להעניק הייעוץ והייצוג המשפטי המקצועי המירבי.

   קידום עורכי דין קידום עורכי דין
   דילוג לתוכן