לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  התנגדות לצוואה

  לא פעם אנחנו שומעים בתקשורת על סכסוכי ירושות אשר מגיעים לאולם בית המשפט ומתדיינים בפני שופטים. לא פעם, סכסוכים אלו מתחילים בכך שפותחים את מעטפת הצוואה של המנוח או המנוחה, ומי שאיננו רשום בה או מי שאיננו מרוצה ממנה, מגיש התנגדות לצוואה. במאמר זה נסביר כיצד אפשר לעשות זאת.

  תהליך התנגדות לצוואה

  תהליך של כתיבת צוואה הוא תהליך מאוד מסודר, אנשים כותבים צוואה מסודרת אצל עורך דין ירושות במרכז, עם שני עדים אשר אינם נכללים בה, ולאחר מותם עורך הדין פותח את הצוואה ומקריא אותה. את הצוואה יש לפרסם ברשומות וניתן להגיש אצל עורך דין התנגדות לצוואה תוך 14 יום, במידה ואין התנגדות אז ניתן לממש את הצוואה ולחלק את הירושה. מי שחושב שאסור לעשות זאת, צריך להגיש בעזרת עורך דין התנגדות לצוואה לבית המשפט ולנמק זאת.

  עילות התנגדות לצוואה

  התנגדות לצוואה יכולה לנבוע מסיבות שונות, החל מהסיבה, שכתיבת הצוואה בוצעה בלחץ. נניח והצוואה נפתחת ומגלים שכל הרכוש והכספים מועברים לגורם מסוים, שיש חשד שהוא לחץ על המנוח או המנוחה לפני מותם לשנות את הצוואה, או לחילופין אם מדובר במנוח או מנוחה אשר לפני מותם לא היו במצב מנטאלי שמאפשר להם לכתוב צוואה, ומתברר שאכן היא נכתבה בעת שהיו במצב זה, הרי ייתכן ויעלה ספק האם היא תקינה.

  ניתן להגיש בעזרת עורך דין התנגדות לצוואה גם מסיבות אחרות, נניח שבצוואה מופיע רק בן משפחה אחד, הרי ששאר בני המשפחה יכולים לטעון שאין זה הוגן, בוודאי אם הם סעדו וטיפלו במנוח או במנוחה, אפשרות נוספת היא התנגדות על רקע חלוקה לא הוגנת של הרכוש, למרות שכולם נכללים בצוואה.

  מצב אחר, שהוא לא דמיוני, זה כאשר בן משפחה שלא היה מוכר על ידה (בן או בת מנישואים קודמים או לידה מחוץ לנישואים), לא רשומים בצוואה. הם יכולים לדרוש את חלקם, למרות שהם לא היו חלק פעיל בחיי המנוח או המנוחה.

  כאמור ניתן להגיש התנגדויות לצוואה מסיבות שונות, מה שחשוב יותר, זה לעשות זאת במועד הנכון, תוך הצגת הנימוקים הנכונים ובאופן מפורט.

  דיני צוואה וירושה מוסדרים באמצעות חוק הירושה התשכ"ה-1954.

  במות אדם עובר רכושו ליורשיו, כאשר במקרה שהנפטר לא הותיר צוואה אחריו, יורשיו נקבעים לפי המפורט בחוק הירושה.

  לאחר פטירתו של אדם, על היורשים לקבלת ייעוץ משפטי מתאים על מנת להגיש בקשה לצו ירושה או בקשה לצו קיום צוואה על פי הצורך, למשרדי הרשם לעניני ירושה כל זאת לצורך הוצאת צו ירושה או צו לקיום צוואה, אשר רק באמצעותם, יוכלו היורשים להעביר את הרכוש בעלות הנפטר על שמם, לרבות הכספים בחשבון הבנק על שם הנפטר, הדירה בבעלותו וכדומה.

  סעיף 67 ל חוק הירושה, התשכ"ה-1965 קובע כי כל אדם המעוניין בדבר רשאי להגיש התנגדות לרשם לעניני ירושה תוך הזמן שנקבע וכל עוד לא ניתן צו הירושה או צו קיום הצוואה, ועל כן יש לעשות זאת באופן מידי, ותוך קבלת ייעוץ משפטי מקיף ומקצועי.

  התנגדות לצוואה יכולה לנבוע מסיבות שונות, כך למשל, כאשר עולה חשש כי כתיבת הצוואה בוצעה בלחץ או השפעה בלתי הוגנת, וכן, אם הצוואה זויפה, העדים אינם כשירים, או אם מדובר למשל במנוח או מנוחה אשר לפני מותם לא היו במצב מנטאלי שמאפשר להם לכתוב צוואה, ומתברר שאכן היא נכתבה בעת שהיו במצב זה, הרי ייתכן ויעלה ספק האם היא תקינה. ישנם מקרים אחרים הקבועים בחוק הירושה היכולים להקים טענות התנגדות, כגון, כי הצוואה נעשתה מחמת אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, מעורבות העדים בעריכת הצוואה, ועוד.

  בנוסף, כל אדם הסבור כי נכס הרשום על שם הנפטר אינו בבעלותו האמיתית של הנפטר, רשאי להגיש  תביעה מתאימה לעניין היקף העיזבון של הנפטר לבית המשפט לעניני משפחה, ובמקרה הצורך אף להגיש צווי עיקול או צווי מניעה מתאימים על הנכס הרלוונטי, וכל זאת יש לעשות זאת באופן מידי, ותוך קבלת ייעוץ משפטי מקיף ומקצועי.

  לסיכום, התנגדות לצוואה, וייעוץ משפטי מכון בכל הנוגע לירושתו של אדם לאחר פטירתו, הינו נושא מורכב, ומומלץ לקבל ייעוץ משפטי מקיף בדבר הזכויות המשפטיות בכל אחד מהנושאים הרלוונטיים.

  עו"ד התנגדות לצוואה

  עו"ד התנגדות לצוואה

  התנגדות לצוואה באמצעות עורך דין המתמחה בתחום יכולה להיות בהתאם להוראות חוק הירושה בגין סיבות שונות ומגוונות, כגון חוסר כשירות המצווה, השפעה בלתי הוגנת, מעורבות בעריכת הצוואה של אחד הנהנים, ועוד.

  התנגדות לצוואה מטרתה להביא לפסילת הצוואה, ולמתן תוקף לצוואה אחרת, לרוב מוקדמת יותר, או כי הרכוש של המנוח יחולק על פי הוראות חוק הירושה.

  התנגדות לצוואה יכולה להיות גם באופן עקיף באמצעות הגשת תביעה לעניין היקף העיזבון, במקרה של הברחת נכסים מרכוש המנוח טרם פטירתו או במצב שחלק מהרכוש השייך למנוח רקום על שם צד שלישי, וכן לדוגמא, כאשר קיימת צוואת הדדית ואולם בין הזוג שנותר בחיים ערך צוואה מאוחרת הנוגדת את הוראות הצוואה הדדית, ואת בניגוד להוראות חוק הירושה, הן בהקשר הוראות חוק הירושה לעניין צוואה הדדית, הוראות יורש אחר יורש ועוד.

  לאור המורכבות הרבה, נדרש ניתוח מעמיק של הצוואה, ושל הנסיבות הכוללות, לרבות, אופן עריכת הצוואה, שינוי הצוואה, הגורמים המעורבים בעריכת הצוואה, דרך אישור הצוואה, קיום צוואות אחרות, ורק עורך דין המתמחה בתחום הירושה, יוכל להעניק את חוות הדעת הנכונה והייעוץ הנכון.

  בתיק שהגיע למשרדנו לאחרונה, נקבעו תנאים בצוואה, על פי הם תנאי לזכאות של הנהנים בירושה היה העברת חלק מהרכוש לבני משפחה אחרים. במקרה זה הדרך הנכונה לפעולה הייתה הגשת תביעה לאכיפת הוראות הצוואה, ומתן פסק דין הצהרתי, ולא התנגדו לצוואה.

  במקרה אחר, הוגשה התנגדות למתן צו לקיום צוואה לצוואה מאוחרת, למרות קיומה של צוואה הדדית קודמת, באשר לא קוימו הוראות חוק הירושה לעניין זה, לרבות ויתור של בן הזוג שבנשאר בחיים על חלקו בירושה, כתנאי לעריכת צוואה חדשה.

  במקרים אלו, הדגש היה בחינת הנסיבות וניתוח העובדות טרם נקיטה בהליכים משפטיים, על מנת להביא לייעול ההליכים באמצעות נקיטה בהליך יעיל, אשר יביא לתוצאה המיטבית.

  בתיק אחר שהגיע למשרדנו, היה ברור על פי מסמכים הרפואיים שהוצגו על ידי בן משפחה של המנוח, כי המנוח לא היה כשיר לערוך צוואה, וכי למעשה מצבו הרפואי הוסתר מעורך הצוואה. במקרה זה הדרך הנכונה הייתה הגשת התנגדות לצוואה בעילה של העדר כשירות המנוח.

  שאלות ותשובות בנושא התנגדות לצוואה

  שאלה – איך ומי יכול להגיש התנגדות לצוואה ?
  תשובה – התנגדות לצוואה יכולה להיות על ידי יורש או אדם אחר שהוא בעל עניין וחשוב כי תוגש באמצעות עורך דין המתמחה בענייני ירושות וצואוות. התנגדות לצוואה יכולה להיות במגוון עילות וסיבות, כגון כי המנוח לא היה כשיר בעת עריכת הצוואה או כי הצוואה לא ערוכה בהתאם לחוק או כי הייתה השפעה בלתי הוגנת או כי הייתה מעורבות בעריכת הצוואה של אחד היורשים ועוד.

  שאלה- מה קורה אם הצוואה מבוטלת ?
  תשובה- במקרה שצוואה מבוטלת על ידי בית המשפט אזי ניתן לקיים צוואה אחרת שנערכה על ידי המצווה ואם אין כזו אז הירושה תהא על פי הקבוע בחוק הירושה ויש צורך לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין לעניני צוואות וירושות בהתאם לנסיבות בכל מקרה ומקרה.

  מידע נוסף בנושא

  התנגדות לצו קיום צוואה

  לאבד אדם אהוב זה אף פעם לא קל, ואם אתם חושדים במצב שרצונותיו האחרונים שכתובים בצוואתו אינם משקפים את רצונותיו האמיתיים, התקופה הרגשית הטעונה הופכת להיות מורכבת יותר, אם אתם צריכים להגיש התנגדות לצו קיום צוואה, עורך דין ערן דוידוב, מומחה בדיני משפחה וירושה, מלווה משפחות בתהליכי ההתנגדות לצוואה – ערעור על תוקפן של צוואות.

  התנהלות נכונה בתהליך התנגדות לצו קיום צוואה

  אין להקל ראש בתהליך התנגדות לצו קיום צוואה, וחשוב להבין אם תביעה מוצלחת אכן תניב תוצאה טובה יותר מהצוואה הקיימת. כך, למשל, אם אין צוואה מוקדמת יותר..

  דרישות של צוואה תקפה

  כדי למנוע מצב של התנגדות לצו קיום צוואה, צוואה בכתב חייבת להיות:

  • בכתב
  • חתומה על ידי המוריש
  • כוונת המוריש במהלך החתימה על הצוואה שצוואתו תהיה תקפה
  • כמו כן, יש לאשר את חתימת המוריש בנוכחות 2 עדים לפחות.

  ערעור על צוואה בעילת העדר יכולת נפשית נדרשת

  אם יש חשש לתוקף הצוואה, השיקול הראשון שיש לקחת בחשבון הוא האם היא בוצעה כהלכה. הדבר עשוי להיות כרוך בפנייה לעדי הצוואה על מנת לקבל פירוט נוסף באשר לנסיבות ביצועה, ובמקרה של ספק, ניתן להגיש התנגדות לצו קיום צוואה.

  אם קיים חשד שלמנוח לא הייתה את היכולת הנפשית הנדרשת, המערער על הצוואה נדרש להעלות חשד ממשי כי המנוח היה חסר יכולת. אם ניתן להוכיח עילה זו, הנטל עובר בחזרה אל המבקשים להוכיח את הצוואה, ולקבוע שאכן המנוח היה בעל יכולת.

  ליווי של עורך דין מומחה בדיני משפחה וירושה

  עורך דין ערן דוידוב מתמחה בדיני משפחה וירושה עם ותק של 15 שנים בתחום. הוא מציע שירותי ייעוץ מומחה לגבי סכסוכי ירושה, לרבות ייצוג בהליכי התנגדות לצו קיום צוואה, ומגיש לבית המשפט לענייני משפחה תביעות לפי חוק הירושה (הפרנסה למשפחה ותלויים), מלווה משפחות בתהליכי סכסוכים בין מנהלי עזבון לבין יורשים, ומייצג משפחות בפני הרשויות המוסמכות עד לסיום מוצלח תביעות בגין תוקף צוואות.

  עורך דין התנגדות לצוואה

  כאשר אדם נפטר, יתכן מצב בו העיזבון שלו יצטרך לעבור תהליך מקדים לצו קיום צוואה. אם המנוח השאיר צוואה, ניתן לערער על מסמך זה משפטית בבית המשפט לענייני משפחה. ישנן מספר סיבות מדוע ניתן לערער על צוואה עם ייצוג של עורך דין התנגדות לצוואה.

  עורך דין ערן דוידוב, מומחה לדיני צוואה וירושה, מסביר ללקוחותיו את האופן בו מתנהל התהליך של ערעור על צוואה, במקרה של העדר הסכמות בין היורשים.

  מתי נדרשים שירותי עורך דין התנגדות לצוואה?

  ערעור על צוואה פירושה פשוט שאתם מתנגדים רשמית לתנאי הצוואה ותוקפה. כל בעל עניין יכול לערער על צוואה. ההגדרה של בעל עניין היא רחבה למדי. זה אומר כל אדם או עסק שיכולים להרוויח (או להפסיד) משהו אם עורך דין התנגדות לצוואה יצליח להוכיח שהצוואה אינה תקפה.

  בעלי עניין כוללים אנשים שיופיעו בצוואה או לא, כמו גם אנשים שיכולים לרשת על פי חוק הירושה. באופן כללי, אנשים אלו עשויים לכלול:

  • ילדים ו/או נכדים
  • בני זוג
  • אחים
  • הורים
  • דודים ודודות
  • שותפים עסקיים.

  בעלי העניין בצוואה

  כל מי שמוגדר כיורש או המוטב של המנוח, כולל חברים, בני משפחה מדרגה ראשונה או ארגונים שהמנוח מתחייב להשאיר להם כסף, נחשבים לבעלי עניין בצוואה. במקרה של ילדים, קטינים בדרך כלל לא יכולים לערער על תנאי הצוואה עד שהם מבוגרים כחוק. אבל עורך דין התנגדות לצוואה יכול לערער על תוקף הצוואה בשמם.

  ניתן להפחית את הסיכון להתנגדות לצוואה על ידי שכירת שירותי עורך דין ולתכנן את העיזבון עם ניסוח צוואה ברורה.

  התנגדות לצוואה הדדית

  תהליך ערעור על צוואה עלול להימשך זמן רב ולעלות סכומים גבוהים, אם אתם צריכים לשכור שירותי עורך דין צוואות. מה שחמור יותר, התיק יכול להימשך חודשים או שנים. לפני ערעור על צוואה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין ערן דוידוב, מומחה לדיני משפחה וירושה, שיש לו ותק של 15 שנים בתחום, כדי להבין אם ההליך שווה את הזמן והכסף שלכם.

  בפגישת ייעוץ תקבלו מידע לגבי כל היבטי ההליך, והמכשולים שעלולים לעמוד בדרככם למיצוי זכויותיכם בירושה.

  הגשת התנגדות לצוואה

  ברוב המקרים, תהליך התנגדות לצוואה הוא תהליך מורכב מאוד. צוואות נתפסות בעיני בתי המשפט לענייני משפחה כמייצגות את רצון המוריש. מכיוון שאותו אדם כבר לא כאן כדי לדבר על רצונותיו, בתי המשפט דבקים בצוואה בצורה קפדנית למדי.

  עורך דין ערן דוידוב, מומחה לדיני משפחה וירושה, מייצג משפחות בתהליכי צו קיום צוואה או צדדים שמעוניינים לערער על צוואה.

  מאפייני התנגדות לצוואה

  ברוב המקרים, אנשים שמגישים התנגדות לצוואה הם קרובי המוריש, והנימוק המוצלח ביותר הוא שהמוריש היה חסר יכולת נפשית, או שהושפע שלא כדין, או שוכנע לכתוב את הצוואה בצורה מסוימת.

  ערעור מוצלח על צוואה מוביל לביטול מלא או חלקי שלה. בחלק מהמקרים, ניתן להשיב הוראה קודמת, כמו צוואה קודמת. אם הצוואה כולה תבוטל, בית המשפט לענייני משפחה יחלק את הרכוש כאילו לא הייתה קיימת צוואה מעולם. התנגדות לצוואה מתנהלת בהתאם לחוק הירושה, וההחלטה מתקבלת בהתאם לראיות שכל מצד מציג להוכחת טענותיו לגבי אי תקפות הצוואה.

  הונאה, זיוף והשפעה בלתי הוגנת

  ניתן לערער על צוואה על ידי הוכחה שהצוואה נכתבה כתוצאה מהונאה, זיוף או השפעה בלתי הוגנת. זה בדרך כלל כרוך במישהו שמתמרן אדם פגיע כדי להשאיר את כל הרכוש או חלקו למניפולטור. המונח "השפעה בלתי הוגנת" פירושו רק שהאדם חסר רצון חופשי להתמקח בגלל המניפולטור.

  קיום צוואה אחרת

  אם אדם שמגיש התנגדות לצוואה מנסה לבצע את הוראות צוואה קודמת, הצוואה החדשה יותר יכולה לנצח את הצוואה הישנה הזו. בדרך כלל, ישנן דרישות להשמדת הצוואה הישנה יותר..

  הוכחת תקפות הצוואה

  אם תופיע צוואה משפטית תקפה שמתוארכת לאחרונה יותר מהצוואה המתקיימת, סביר שבית המשפט יפעל לפי הצוואה החדשה יותר.

  לעורך דין ערן דוידוב יש ותק של 15 שנים בדיני משפחה וירושה, והוא מייצג משפחות בדיונים בבית המשפט לענייני משפחה בהליכי התנגדות לצוואה, ביטול מצוואה או עדכוני צוואות, לכן חשוב לקבל את הייעוץ המשפטי כדי לוודא שאתם מתנהלים לפי החוק.

  אל תתפשרו על ליווי מקצועי להקלה על הסיטואציה

  כאשר מדובר בסיטואציה כל כך רגישה, האיזון העדין בין החובות המשפטיות לבין הגורמים הרגשיים הכרוכים בכך מחייבים התנהלות מקצועית ורגישה מנת להבטיח את מימוש כוונותיו האמיתיות של המוריש. צרו קשר כבר כעת כדי לקבל את השירות הטוב ביותר לצד הרגישות הראויה, ועל מנת שתוכלו לעבור את התקופה המורכבת הזו בקלות יתרה.

  מה עושים במקרים של חילוקי דעות משפחתיים וסכסוכים אישיים

  יחסים מורכבים בין היורשים החוקיים וגורמים רגשיים ממלאים לעתים קרובות תפקיד מהותי במחלוקות אלו. דינמיקה משפחתית, סכסוכים קודמים ויריבויות יכולים לעורר התנגדות לצו קיום צוואה והדבר עלול להסתבך עוד יותר אם הצוואה מכילה הוראות בלתי צפויות שעלולות להיתפס כלא הוגנות על ידי בני משפחה מסוימים. בתחומי שיפוט רבים, צוואה חייבת לקבוע הוראות סבירות לתלויי המוריש, כגון ילדים קטינים או בן זוג. אם סבורים שהצוואה לא מצליחה לעשות כן, עלולה להתעורר התנגדות משפטית לתיקון המצב.

  מהי התנגדות לצו קיום צוואה

  צו קיום צוואה הוא למעשה הנחיה משפטית המחייבת את ביצוע ההוראות המפורטות בצוואה לרצונותיו האחרונים של הנפטר. הדבר מתבצע בדרך כלל על ידי עורך הצוואה, המופקד על ניהול עזבונו של הנפטר בהתאם לרצונותיהם האחרונים. עם זאת, ישנם מקרים בהם מתעוררת התנגדות לאכיפה זו המובילה למחלוקות משפטיות מורכבות. אלו הן לרוב הסיבות שעלולות להוביל אל התנגדות לצו קיום הצוואה על פי החוק:

  • תוקף הצוואה

  אחת העילות המרכזיות להתנגדות לצו קיום הצוואה נמצאת בתוקף הצוואה עצמה. האתגרים עשויים מבוססים על כך שהצוואה זויפה, שונתה, או שהמוריש היה תחת השפעה בלתי הוגנת או חסר יכולת מנטלית לערוך את הצוואה באותה עת. הוכחת טענות אלו יכולה לבטל את הצוואה, ולהביא לדחיית אכיפת ההנחיות בה.

  • פרשנות סותרת

  סתירות בפרשנות הוראות הצוואה עלולות להוביל להתנגדות. הדבר יכול לקרות מפאת חוסר בהירות בניסוח, מה שמותיר מקום לפרשנויות שונות לכוונת המוריש. בני משפחה או מוטבים אחרים עשויים לטעון כי פרשנותו של מנהל העיזבון אינה נכונה, ובכך מובילה למחלוקות.

  • התנהגות בלתי הולמת של המבצע

  אם ישנה סברה כי מנהל העיזבון אינו ממלא את חובותיו כראוי, או פועל באופן המנוגד לאינטרסים של היורשים, עלולה להיווצר התנגדות לאכיפת הצוואה.

  התנגדות לצו קיום צוואה – ערן דוידוב

  הרגע שבו אדם קרוב לנו מסתלק מהעולם הוא רגע מאד קשה. לצערנו, לרגע הקשה הזה מתלווים גם צעדים בירוקרטיים לא פשוטים שאנחנו צריכים לבצע ולעיתים הצעדים הללו עלולים גם להסתבך עם הזמן בשל פרמטרים אלו ואחרים. זהו בדיוק השלב בו רצוי שנשכור עורך דין מקצועי שיוכל לסייע לנו בתהליך על מנת שנעבור את התקופה הזאת על הצד הרגוע ביותר. עורך הדין ערן דוידוב, המתמחה בתחום דיני ירושה וצוואות, מספר במאמר זה על פעולת ההתנגדות לצו קיום הצוואה ומהם הגורמים לכך.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן