לייעוץ ראשוני התקשרו: 077-9965791

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

  דמי מזונות

  החוק בישראל קובע, כי הורים מחויבים בסיפוק צרכי המחייה של ילדיהם שמתחת לגיל 18, כלומר הילדים שהם קטינים. הצרכים הללו פירושם כיסוי עלויות המזון, הטיפולים הרפואיים, חינוך, הלבשה והנעלה וכל הנדרש עבור הילד להתפתחותו התקינה.

  במקרה של גירושין וכאשר הילדים נשארים בחזקתו המלאה של אחד מההורים, נדרש ההורה השני לשלם דמי מזונות, כאשר גובה התשלום נקבע בבית המשפט. דמי המזונות המשולמים עבור הילדים, צריכים לכסות את העלויות של צרכי הקיום הבסיסיים שלהם, כאשר שיעורם וכן החלוקה בנטל בין בני הזוג תלויה במספר משתנים.

  מה זה דמי מזונות?

  דמי המזונות הינם הכספים שצריך ההורה, אשר הילדים אינם תחת המשמורת המלאה שלו, לשלם להורה השני שהילדים מתגוררים עמו, בכדי לספק את הצרכים המלאים של הילדים בכל תחומי החיים. באשר לשאלה איך נקבעים דמי מזונות חשוב לציין כי בית המשפט רואה קודם כל את טובת הילדים, לכן במקרים שבהם ההורים אינם מסכימים על גובה דמי המזונות, בית המשפט יכריע בנושא כאשר שני עניינים עיקריים יעמדו לבדיקה:

  • גובה השכר של שני ההורים: כאשר אחד מבני הזוג מרוויח משכורת הגבוהה בפער גדול מן השני, בזמן שהשני הוא זה שקיבל משמורת מלאה ומגדל את הילדים בביתו, דמי המזונות יהיו גבוהים יותר – לעומת מצב שבו השכר של שני ההורים זהה.
  • חלוקת הזמנים: ילדים שנמצאים במשמורת משותפת הם נבדלים, בעיני בית המשפט, לעומת מי שנמצא במשמורת מלאה של אחד מהוריו. פסיקה חדשה יחסית של בית המשפט העליון קובעת, כי במשמורת משותפת – שני ההורים מחויבים במזונות הילדים במידה שווה, כמובן בהתאם למצב הכלכלי שלהם.

  דמי המזונות משולמים לילדים באמצעות ההורים ונועדו עבורם בלבד, משום שהם צריכים "לתקן" את הפערים שנוצרו בתנאי החיים של הילדים, לאחר שהוריהם נפרדו. המטרה היא להשוות את תנאי המחייה של הילדים הקטינים, לאחר הגירושין, לאלה שהיו בטרם התרחשו הגירושין, כאשר זוג ההורים ניהל משק בית משותף.

  גם ילדים שאינם קטינים עשויים להיות זכאים לדמי מזונות, גם אם מופחתים, במידה והם נמצאים בשירות לאומי, שירות חובה בצה"ל או בשנת שירות.

  מה כוללים דמי מזונות?

  דמי מזונות צריכים להיות בגובה שיספיק לכיסוי העלות של הצרכים הבסיסיים ביותר עבור מחיית הילדים, צרכים הברורים מאליהם ומינימליים, כלומר מזון בסיסי, ביגוד והנעלה. חינוך מהווה גם הוא חלק מצרכי המחיה של הילדים, אך הוא נחשב כתוספת לדמי המזונות. ההגדרה של צרכים בסיסיים היא שאין צורך להוכיח את נחיצותם עבור קיומו של הילד.

  רכיב נוסף בדמי המזונות נקרא "מדור" והוא מתייחס אל מגורי הילדים, המהווים אף הם צרכים הכרחיים, כאשר קיימת התחשבות בהורה אשר נאלץ לעזוב את הבית שבו מתגוררים הילדים ולשאת בהוצאות שכירות של דירה אחרת. בדמי המזונות יגולם הסכום הנדרש לכך שההורה שעזב את הבית יעמיד לרשות הילדים דירה, המותאמת ברמתה לזו שבה הם מתגוררים דרך קבע

  חישוב דמי מזונות

  את דמי המזונות נדרשים לשלם להורה שקיבל את המשמורת המלאה כאמור לעיל. אך איך מחשבים את גובה דמי המזונות? תשלום דמי מזונות נועד לאפשר לבן או לבת הזוג עם ההכנסה הנמוכה יותר לשמור על רמת החיים.

  במקרים מסוימים זוגות שמתגרשים עשויים להגיע להסכמה בעצמם לגבי אורך וגובה דמי מזונות שצריך לשלם. למרבה הצער, הרבה זוגות מתקשים להגיע להסכמה בעצמם. במקרים כאלה, מי שיקבל את ההחלטה הסופית הוא השופט, ולכן מומלץ לעשות הכל כדי להגיע להסכמה יחד, כי לא בטוח שגורם חיצוני יבחר טוב יותר עבורכם.

  איך מתבצע חישוב דמי מזונות?

  אמנם אין נוסחה קבועה של חישוב דמי מזונות, וכל מקרה לגופו, ישנם כמה פרמטרים בסיסיים שחייבים לקחת בחשבון. הפרמטרים שיילקחו בחשבון בין אם ההחלטה הגיע בהסכמת שני הצדדים, ובין אם שופט קיבל את ההחלטה על גובה דמי המזונות בעצמו. הפרמטרים הבסיסיים הם:

  הסדרי ראייה ומשמורת

  אם פעם היה ברור שהילדים הולכים עם האמא והאבא הוא זה שישלם את המזונות, היום אנחנו רואים שינויים רבים במבנים של המשפחות המודרניות שהחליטו להפריד כוחות. בעקבות השינויים הללו, המושגים החדשים שקיבלו תאוצה כמו 'משמורת משותפת', אנחנו רואים את ההשפעה שלהם על חישוב מזונות הילדים. השינויים האלה מתרחשים בעיקר במקרים של משמורת משותפת ובמקרים נוספים.

  גילאי הילדים

  לגילאי הילדים יש השפעה עצומה על החישוב הסופי של דמי המזונות, ולמה? מהסיבה הפשוטה שילד בן 6 לא עולה להורה כמו ילד בן 15 ולהפך, לילדים בגילאים שונים יש צרכים שונים. לכן, גילאי הילדים מחולקים לקבוצות גיל, מ0-6, 6-15, 15-18. בנוסף לקבוצות הגיל, דמי המזונות מתייחסים גם לבני זוג שילדיהם בני 18 ועתידים להתגייס לצבא, ויצטרכו תמיכה כלכלית מההורים במהלך השירות, תהיה התייחסות לדמי מזונות עד גיל 21.

  הכנסות ההורים

  זהו פרמטר חשוב ביותר, על פיו יש לקחת בחשבון את גובה הכנסות ההורים, ואת גובה ההכנסה הפנויה שנותרה בידי ההורה שעתיד לשלם את דמי המזונות על מנת שיוכל לנהל אורח חיים תקין בעצמו. בפרמטר הזה ישנה חשיבות בנוסף להכנסה הקיימת, גם לפוטנציאל ההשתכרות שיכול ההורה לממש.

  חישוב דמי מזונות לשני ילדים

  כאמור, חישוב דמי המזונות זהו לרוב החלק המורכב ביותר בכל תיק גירושין של הורים לילדים משותפים. זוגות רבים לא מוכנים להגיע להסכמה משותפת, ולכן הם זקוקים לייעוץ עורך דין לענייני משפחה לפני הגעתם לבית המשפט.

  מסמכים לתביעת מזונות

  בכדי להגיש תביעה לקבלת דמי מזונות, יש להביא את המסמכים הבאים:

  • טופס תביעה עבור דמי מזונות.
  • שני עותקים של פסק הדין עבור המזונות, לאחר חתימה וכן חותמת מקוריים של בית דין או בית משפט.
  • צ'ק מבוטל, או לחילופין אישור מהבנק על כך שקיים חשבון בנק.
  • מסמך או תדפיס מהבנק על חשבון העובר ושב בבנק, בשלושת החודשים האחרונים.
  • במקרה וההורה עובד, עליו לצרף את שלושת תלושי השכר האחרונים שלו, או לחילופין אישורים על הכנסותיו.

  המסמכים מהווים הכרח להתנעת ההליך ולכן מוטב לדאוג להמצאתם במועד ובצורה מסודרת.

  עורך הדין ערן דוידוב בעל ניסיון של למעלה מ-15 שנה בתחום דיני המשפחה והירושה, לרבות ייצוג משפטי בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה. למידע נוסף אודות חישוב דמי מזונות לשני ילדים או יותר, לייעוץ מקצועי או לכל שאלה אחרת, חייגו עכשיו למספר 072-3303347 ונשמח לעמוד לשירותכם בהקדם.

  מידע נוסף בנושא

  מהם הצרכים ההכרחיים?

  צרכים הכרחיים לצורך העניין הם ביגוד, הנעלה, מגורים, הוצאות אחזקת מגורים, מזון וכל צורך הקשור לגידול הילדים. יחד עם זאת חשוב לדעת שהוצאות על בילוי, חופשות חוגים, שיעורים פרטיים, מתנות ואף שיעורי  נהיגה לא נחשבים כצורך הכרחי. במידה ומדובר על הוצאות חינוך או הוצאות רפואיות אלו יקבעו על פי בחינה מדויקת יותר. במידה וישנם דמי טיפול במקרים של למשל סייעת המסייעת בגידול הילדים האם זכאית לקבל תשלום עבור הכספים הללו. דמי הטיפול יהיו גבוהים יותר כלל שגילאי הילדים יהיו צעירים יותר. כאשר מדובר על דמי מזונות חשוב שתהיו מיוצגים על הצד הטוב ביותר. צרו קשר כבר כעת לייצוג מכבד, הולם ורגיש לצד מקצועיות ברמה גבוהה.

  .

  איך מתבצע חיוב המזונות?

  כאשר מדובר על דמי המזונות חשוב להבין שאלו מתחלקים לשני סוגים עיקריים:

  • מזונות לילד
  • מזונות לאישה

  המזונות הם למעשה התשלום הקבוע שמוטל על האב לכלכלת הילדים והאישה לאחר תהליך הגירושין והבסיס להם הוא בדין הדתי. מבחינת החוק, ישנה חלוקה לשלוש קטגוריות:

  • עד גיל 6 האב מחויב לפרנס את הילדים גם אם אין לו הכנסה קבועה.
  • מגילאי 6 ועד לגיל 15 האב מחויב לדאוג לצרכים הכרחיים של הילדים.
  • מגילאי 15 ועד לגיל 18 ההוצאות חלות על שני ההורים בחלוקה שווה.

  מהם דמי מזונות – חשוב לדעת

  כל קטין בישראל זכאי למזונות מההורים שלו, גם אם ישנה סיטואציה בה הוריו לא נשואים כבר. תשלום זה הוא אחד מהנושאים עליהם יש מחלוקת גבוהה בתהליך של גירושין ובין אם התהליך מתנהל בבית המשפט, או במסגרת של הסכם גירושין בתהליך של גישור בין הצדדים. רוב תהליכי הגירושין גורמים לירידה ברמת החיים, ולצערנו הדבר גם נראה היטב בגובה פסיקת המזונות ולכן חשוב שיהיה עורך דין איכותי לצידכם לדון על דמי המזונות על מנת שתקבלו ייצוג בגובה העיניים המתאים לרמת החיים שלכם.

  דמי מזונות – ערן דוידוב

  אם הגעתם למאמר זה סביר מאד להניח שאתם מבקשים לדעת מידע על דמי המזונות בשל תהליך שאתם עוברים וזה הרגע לציין שהגעתם למקום הנכון. משרד עורכי הדין ערן דוידוב מתמחה בדיני משפחה וגירושין ומעניק מידע במאמר זה על דמי המזונות, מהם ולמה חשוב שילווה אתכם עורך דין מקצועי ברמה גבוהה בתהליך.

  דמי מזונות 2023

  ברוב המקרים סכום ומשך תשלומי מזונות דמי מזונות תלויים לחלוטין בהחלטת בני הזוג. ברור שעדיף לכם להחליט על דמי המזונות ללא התערבות של בית המשפט, אבל במקרה שלא תוכלו להגיע להסכמה, השופט יקבל את ההחלטה במקומכם. השיטה היחידה להתנהל היטב בהליך זה היא שכירת שירותי עורך דין מומחה לדיני משפחה וגירושין. עורך דין ערן דוידוב מלווה זוגות בתהליכי גירושין וקביעת דמי מזונות לטובת לקוחותיו.

  קביעת דמי מזונות

  חישוב דמי מזונות נקבע על פי הוראות החוק, ובמקרה של חילוקי דעות בין בני הזוג, השופט משתמש בנוסחה הלוקחת בחשבון את משך הנישואין ואת הכנסותיהם של בני הזוג לחישוב נתון התחלתי, וכן את הסדרי המשמורת. לאחר מכן השופט מביא בחשבון נסיבות אחרות כדי להגיע לסכום סופי ולהחליט כמה זמן יימשכו התשלומים.

  צורך ויכולת תשלום דמי מזונות

  לאחר שבית המשפט יחליט שהאישה זכאית לקבלת דמי מזונות עבור הילדים, השופט יכמת צורך זה ואת יכולת התשלום של בן הזוג. השופט לוקח בחשבון את השיקולים הבאים:

  • כיצד מתחלק הרכוש בגירושין.
  • רמת החיים במהלך הנישואין, ויכולת בת הזוג לשמור על רמה זו בהיעדר תמיכה כלכלית.
  • ההכנסה, הנכסים וההתחייבויות הנפרדות של כל אחד מבני הזוג.
  • משך הנישואין (משמעותי יותר בקביעת משך התמיכה מאשר בקביעת סכום דמי מזונות).
  • גילו ובריאותו של כל אחד מבני הזוג.
  • צרכי הילדים, והאם אחריות הטיפול בילד משפיעה על יכולת האישה לחזור לעבודה.
  • האם האישה עזבה את העבודה כדי להיות עקרת בית או לגדל ילדים.
  • כמה זמן האישה לא עבדה, הכישורים המקצועיים שלה ואיזו הסבה מקצועית עשויה להיות הכרחית.
  • וכל גורם אחר שלדעת השופט יש לקחת בחשבון בקביעת דמי מזונות.

  מטרת תשלום דמי מזונות

  גם עם קבלת התמיכה, האישה אחראית בסופו של דבר אחראי לעתיד הכלכלי שלה, ושני בני הזוג אחראים לעתיד הכלכלי של ילדיהם, למשך כל החיים.

  לעורך דין ערן דוידוב יש ותק של 15 שנים בדיני משפחה וגירושין, והוא מלווה זוגות בעריכת תוכנית דמי מזונות שכוללת את סוג העבודה שהם מעוניינים לעסוק בה, ומה הם מעוניינים להשיג מבחינת שכר והטבות.

  קידום עורכי דין קידום עורכי דין
  דילוג לתוכן